Menu
Öykücüler Sözlüğü • GÜLSEREN ENGİN

GÜLSEREN ENGİN

1946’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Gülseren Ünsün. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. AtaÜ Tıp Fakültesi’ni bitirdi (1971). HÜ Tıp Fakültesi Patoloji Bölümü’nde uzman oldu (1978). Türkiye’deki ilk Kanser Bilgi Danışma Merkezi’ni kurdu. Resimle de uğraştı. Halen İzmir’de yaşıyor. Öykü ve yazıları Kıyı, Karşı, Güzel Yazılar, E, Ankara Sanat, Üçüncü Öyküler, Damar, Düşler Öyküler, Kadınların Dünyası, Cumhuriyet Dergi, Dergi (Almanya) ve Türk dili dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında, Sevginin Masalı (1992) adlı çocuk, Cehennemde Bir Ada (2001), Yorgun ve yaralı (2004) adlı roman, Gezi İzleri (2000) adlı anı ve dört mesleki kitabı bulunmaktadır. Kaçış Düşleri adlı öyküsüyle 1993 Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması’nda ikinciliği, Hüznün Buruk Tadı adlı öyküsüyle 1994 Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda Özel Ödülü’nü, Sıradan Öyküler adlı dosyasıyla 1998 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Yorgun Konak

(Ekol, İstanbul 1989, 14 öykü: Pazar Sabahı; Pembe Buluta Takılan Balon; Pakize Hanım’ın Kiracıları; Soğuk; Kuma; Hangisi; Bir Bardak Çay; Ayrılık Üzerine Çeşitlemeler; Bir Aşk Öyküsü; Ölü Bir Balık; Yorgun Konak; Plastik Terklikli Kadın; Düşük; Yabancı)

Kaçış Düşleri

(Gerçek Sanat, İstanbul 1994, 14 öykü: Bayramlar Eskimesin; Bol Soğanlı Balık Ekmek; Buluşma; Carmen; Cennet Düşü; Eski Günlerden Anılar Kaldı; Gözlerde Hüzün; Gün Boyu Karabasan; Kaçış Düşleri; Meraklısına O Eski Öykü; Çay Molası; Hüznün Buruk Tadı; Yazılamayan Öykünün Günlüğü Ya da Öykünün Öyküsü; Hüznün Buruk Tadı)

Geç Kalan Öyküler

(Remzi, 2002, 20 öykü: Sıradan Öyküler: Sıcaklığı Yeter; Sessizliğe Dayanmak Zor; Sıradan Bir Öykü; ...Ve Ansızın Geliverir Aşk; Bekleyiş; Çıkmazda; Sözün Tükendiği An; Ayrılığın da Kuralları Var; Üç Kişilik Öykü; Bozgun Dönemeci: Zamanı Öldürmek; Bozgun Dönemeci; Yaz Yağmuru; Otobüs; Komşunun Kızı; Penceredeki Kadın; Oradaydılar; Aksayan Bir Şey Vardı Gözlerinde; Karanlığın Ortasında Bir Küçük Kız; Kaçış; Karabasan Kurutulmuş Çiçek Bahçesi )