Menu
Öykücüler Sözlüğü • GÖNÜL KIVILCIM

GÖNÜL KIVILCIM

1963’te Kırıkkale'de doğdu. İstanbul Kız Lisesi’ni, BÜ Ekonomi Bölümü’nü (1986) bitirdi; Bergen Üniversitesi'nde kitle iletişim dalında yüksek lisams yaptı. Berlin'de, Aktüel dergisi Almanya muhabiri olarak gazeteciliğe başladı. Alman radyosu ve televizyonunda çalıştı. Almanya'nın Sesi Radyosu ve Köln Radyosu için sosyal içerikli röportajlar yaptı. Alman televizyonu üçüncü kanalı WDR'de televizyon programcısı olarak görev aldı (1992-1996). Haftalık Babylon programına portreler ve haber-magazin türünde röportajlar hazırladı. Türkiye’ye döndükten sonra Radikal gazetesinde muhabirlik yaptı, İstanbul, Öküz dergilerinde yazdı. ARTE Kültür Kanalı'na Karadeniz'de kirlilik sorununu ele alan bir belgesel çekti. NTV Radyo'da cumartesi günleri yayınlanan Kahvaltı Sohbetleri programını hazırladı. Öykü kitapları dışında Jilet Sinan (2001) adlı bir romanı bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Kasaba ve Yalanlar

(Can, İstanbul 2001, 7 öykü: Uçtu Uçtu Çocuk Uçtu; Kasaba ve Yalanlar; Kafes Faresi Salih; Irmağa Kurulu Salıncak; Çocukluğa Yolculuk; Deniz Tutması; Devlet Memuru)

Parçalı Aşklar

(Everest, İstanbul 2004, 9 öykü: Mecburi Avrupa Yolculuğu; Üçüncü Kişi; Alıcısına Ulaşamayan Mektup; Büyük Avrupa Turu; Erişememek; Aşkın Parçaları; Balkonda; Geçmişle Buluşma; Istıraplar Evi)