Menu
Öykücüler Sözlüğü • FÜRUZAN TOPRAK

FÜRUZAN TOPRAK

1926’da İstanbul’da doğdu. Şair Ömer Faruk Toprak’ın karısı. İlk ve orta öğrenimini Bozüyük, İstanbul ve Ankara’da tamamladı; AÜ Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi (1946). Felsefe öğretmenliği, İÜ Gazetecilik Yüksek Okulu’nda öğretim üyeliği yaparak emekli oldu. Öyküleri Varlık ve Yeditepe dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Ömer Faruk Toprak – Tüm Şiirleri (1983), Ömer Faruk Toprak’ın Kaleminden Portreler (1999) adlı derleme, Boğaçhan (1973) adlı oyun, Z. Stancu, F. Gjata’dan çeviri kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Dövme

(Kerem, Ankara 1986, 9 öykü: Dövme; Kenetlenen Eller; Bir Altın Zincirin Öyküsü; Bir İnceleme Gezisi; 24 Kasım Öğretmenler Günü; Bir Posta Dağıtıcısının Günlüğünden; Atım Yiğit; Bir Mantonun Trajik Öyküsü; Al Takımın Başına Gelenler)

Balonlar

(Gerçek Sanat, İstanbul 1989, 9 öykü: Ünlü Gülmece Yazarımız Ermiş; Muzır Yayın; Balonlar ya da Tıss!; lüks Otelin İçindekiler ve Dışındakiler; Ünlü Bir Çift; Cevahir ve Hanımyengesi; Orta Yerde Bir Şey; “Vallai Bu Bir Jaguar...”; Kaçış)

Haykırmak

(Gerçek Sanat, İstanbul 1991, 6 öykü: Haykırmak; İlk Aşkım-1; Aşklarımı Haykırmak İstiyorum -2; Aşklarımı Haykırmak İstiyorum -3; Aşklarımı Haykırmak İstiyorum -3; Aşklarımı Haykırmak İstiyorum -4; Yalının Hanmefendisi Nilü)

Hovarda

(Bumerang, İstanbul 1999, 16 öykü: Hovarda; Balmumuna Batırıp Çıkarmak...; Bir Ko-nuk; Top Olayı; “Aile Kutsaldır”; “Kawabata Haklı”; İki Yabancı; Dayak; Savcı; İki Sevr Vazonun Öy-küsü; Yalının Hanımefendisi Nilü; Yaratıcı Eller ya da Tılsım; Suçlu Kim?; Dört Sütunlu Özel Nur Hastanesi; Deniz Yatağı; Dindar Bir Çift)