Menu
Öykücüler Sözlüğü • FEYZA HEPÇİLİNGİRLER

FEYZA HEPÇİLİNGİRLER

1948’de Ayvalık’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ayvalık’ta tamamladı. İzmir Kız Lisesi’ni (1966), İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1971). Kemalpaşa ve Karataş Liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı (1971-1981). Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazarak öğretim görevlisi oldu. 1984’te YÖK’ün uygulamalarına karşı çıkarak bu görevinden ayrıldı. Tekrar öğretmenliğe döndü; mesleğini özel eğitim kuruluşlarında sürdürdü. Edebiyat hayatına, şiirle başladı. İlk öyküsü 1979’da Türk Dili dergisinde yayınlandı. Öykü ve yazıları Varlık, Yarın, Dönemeç, Yaba, Gösteri, Öküz, Yaşasın Edebiyat, Cumhuriyet Kitap dergileriyle, Cumhuriyet, Siyah-Beyaz, Günlük Haber gazetelerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar? (1993) adlı romanı, Türkçe “Off” (1997), Dedim “Ah” (1999) adlı değini ve çocuk kitapları bulunmaktadır. Sabah Yolcuları’la 1981 Akademi Kitapevi Öykü Ödülü’nde birinciliği, Eski Bir Balerin’iyle 1985 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Potluğu Gidermek adlı öyküsüyle 1989 Yunus Nadi Armağanı Öykü Ödülü’nde ikinciliği, Savrulmalar’ıyla 1997 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Sabah Yolcuları

(Ödül Alan Kitaplar, İstanbul 1981; Remzi, İstanbul 2000, 15 öykü: Fava: Fava; Sızı, Sancı Her Gece; Menekşe’nin Bebesi; Yaşamdır Yenilenen; Dikenli Terlikler; Hoş Geldiniz Çocukları: Hoş Geldiniz Çocuklar; Ben Yalancı mıyım?; Gel Birlikte; Piçali Yazanağı; Bize Gülmek Yaraşır; Sabah Yolcuları: Sabah Yolcuları; Yumuşak Meydan Okuyor; Yağmur Sıcağı; Bir Damga Belki; Yağmurla Giden)

Eski Bir Balerin

(Cem, İstanbul 1985; Remzi, İstanbul 2000, 14 öykü: Eski Bir Balerin; Gerdek; Daryerlerin Karanlığı; Altın Gibidir Oğlum; İletişim; Sarı Kır Çiçekleri; Atın Önünde Et; Mor Üstüne Yazılmış; Ürkü Kuşunun Kanat İzi; Anaç Yaprak; Çiçekli Dallar Kıyımı; Adı Masal; Er Mektubu, Görülmüştür; Üç Nokta Bir Çizgi)

Ürkek Kuşlar

(Cem, İstanbul 1987; Remzi, İstanbul 1999, 9 öykü: Sevgiye Dikkat: Aykırı Bir Öykü; Sevgiye Dikkat; Sabişi: Troksalila; Sabişi; Kekikdağı/Dağkekiği: Kekikdağı / Dağkekiği; Doğru Yürü Oy Gelin; Bir Dağ Lalesi: Suçluyum... Babama Karşı; Bir Dağ Lalesi; Yaşlı Deniz Tanrıçası)

Kırlangıçsız Geçti Yaz

(Cem, İstanbul 1990; Remzi, İstanbul 1999, 18 öykü: Aşkın Bir Yüzü Ölüm: Karanlığa Kuş Uçuşu; Kırık Cam Mavisi; Çıplak Dal Uvertürü; Donakalmak: Donakalmak I; Donakalmak II; Potluğu Gidermek: Potluğu Gidermek; Öyküsüne Sığmayan Küçük Adam: Öyküsüne Sığmayan Küçük Adam; Sevginin Eskimezliği; Cihar Attım Şeş Oynadım; Eğri Redifli Gazel; Yine Ziller Çalıyor; Başkaldırı Olarak Uyumak; Kırlangıçsız Geçti Yaz: İçdenizin Dalga Boyu; Evlerin Sakınımı; Ne Güzel Ölmüştüm: Ne Güzel Ölmüştüm; Kıvılcımsız; Beni Yaşa; Gün Selleri)

Öyküler

(Cem, İstanbul 1993, 56 öykü: Sabah Yolcuları: Fava; Sızı, Sancı Her Gece; Menekşe’nin Bebesi; Yaşamdır Yenilenen; Dikenli Terlikler; Hoş Geldiniz Çocukları: Hoş Geldiniz Çocuklar; “Ben Yalancı mıyım?”; Gel Birlikte; Piçali Yazanağı; Bize Gülmek Yaraşır; Sabah Yolcuları: Sabah Yolcuları; Yumuşak Meydan Okuyor; Yağmur Sıcağı; Bir Damga Belki...; Yağmurla Giden; Eski Bir Balerin: Eski Bir Balerin; Gerdek; Daryerlerin Karanlığı; Altın Gibidir Oğlum; İletişim; Sarı Kır Çiçekleri; ...Atın Önünde Et...; Mor Üstüne Yazılmış; Ürkü Kuşunun Kanat İzi; Anaç Yaprak; Çiçekli Dallar Kıyımı; Adı Masal; Er Mektubu, Görülmüştür; Üç Nokta Bir Çizgi; Ürkek Kuşlar: Aykırı Bir Öykü; Sevgiye Dikkat; Troxalila; Sabişi; Kekikdağı / Dağkekiği; Doğru Yürü Oy Gelin; Suçluyum... Babama Karşı; Bir Dağ Lalesi; Yaşlı Deniz Tanrıçası; Kırlangıçsız Geçti Yaz: Karanlığa Kuş Uçuşu; Kırık Cam Mavisi; Çıplak Dal Uvertürü; Donakalmak I; Donakalmak II; Potluğu Gidermek; Öyküsüne Sığmayan Küçük Adam; Sevginin Eskimezliği; Cihar Attım Şeş Oynadım; Eğri Redifli Gazel; Yine Ziller Çalıyor; Kırlangıçsız Geçti Yaz: İçdenizin Dalga Boyu; Başkaldırı Olarak Uyumak; Evlerin Sakınımı; Ne Güzel Ölmüştüm; Kıvılcımsız; Beni Yaşa; Gün Selleri)

Savrulmalar

(Remzi, İstanbul 1997, 13 öykü: Tek Çizgi İnce Bir Mor; Ölüm Çiçekleri; Haydarpaşa 19.35; Ertesi Gün$ Bu Uzun Geceler; İsa Gülleri; Unutuşlar / Unutuluşlar: Kar İzi; Islak Kedi; Öncğ Metaller Isınır; Darmadağın; Söylemek İstesem; Bir Kadavranın Balkon Gezintisi; Deniz Yosunlu Bir Taş Duvar)

Öykünmece

(Remzi, İstanbul 2000, 25 öykü: Entel Öykü: Rio’da O Yaz Seninle; Fantastik Öykü: Arkadaşım Kapı Tokmağı; Romantik Öykü: Kayıp Bahçelerde İlkyaz Kokusu; Kafkaeks Öykü: Yoktu; Realist Öykü: Toplayıcılar; Popülist Öykü: Kanadı Kırık Bir Kuş Gibi; Divinia Öykü: İnsanlara, Kan Dökücülüğe ve Lanete Dair; Minimalist Öykü: Bir Daha Asla; Sdfistke Öykü: Bekle-y/n-en; Domestik Öykü: Ev, Halini Beyan Eder; Mafyöz Öykü: Siyah Kediyi Kurtarmak; Satanist Öykü: I Can’t Belive You; Maço Öykü: O Şimdi; Reklam Öykü: Hürriyet, Karnaval’la Birlikte; Trajik Öykü: Denizin Dibinde Demirden Atlar; Absürd Öykü: Sevecen Serçeler; Feminist Öykü: Kan Kırmızı; Metafizik Öykü: Ölmeden ve Doğmadan Önce; Gotik Öykü: Sonra; Şizofren Öykü: Üç Bir Dört Bir; Global Öykü: Kapının Çağrısı; Futbol Öykü: Gol Pozisyonu; Naif Öykü: Van Handrıd Dalırs; Postmodern Öykü: Keten Sultan ve Beş Bücür; Nostalik Öykü: Kilitli Ceviz Kutu)