Menu
Öykücüler Sözlüğü • FERİDUN ANDAÇ

FERİDUN ANDAÇ

1954’te Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum’da; yüksek öğrenimini MÜ Eğitim Fakültesi'nde tamamladı. Türkçe-Edebiyat öğretmeni, okutman olarak lise ve MÜ’nde görev yaptı. 1987'de kendi isteğiyle bu görevlerinden ayrıldı. Temmuz 1987'den beri özel kurum ve kuruluşlarda Halkla İlişkiler, İdari İşler, Yayın-Tanıtım İşleri konularında yöneticilik yaptı. Dünya Yayınları’nı yönetti. Halen özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Öykü kitapları dışında, Gerçekçilik Yolunda (1989), Yazınsal Gerçekliğin Boyutları (1995), Işık Ol Gönlüme Ağ (1998), Söz Uçları Yazı Burçları (1998), Edebiyatımızın Yol Haritası (2000), Aynanın Arkası (2002), Celile’de Kuşlar Ölüyor (2003) adlı deneme-inceleme-eleştiri, Söz Uçar Yazı kalır (1997), Türkan Şoray İle Yüz Yüze / Gözlerinden Belidir (2000), Adalet Ağaoğlu Kitabı, Sen Türkiye’nin en Güzel Kazasısın (2000), Söz Uçar Yazı kalır: Yüz Yılın Sır Tanıkları-2 (2002) adlı söyleşi, Sürgün Edebiyatı, Edebiyat Sürgünleri (1996), Öykücünün Kitabı (1999) adlı derleme, Aydınlanmanın Işığında Sanat İnsanlarımız: 1-Vedat Günyol, 2-Salah Birsel, 3-Fakir Baykurt, 4-Orhan Asena, 5-Oktay Akbal, 6-Timur Selçuk (1997) adlı biyografi kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Gönlümün Yitik Yurdunda

(Can, İstanbul 2003, 11 öykü: Babam ve Kiraz Ağacı; Maşatlıkta Kuş Sesleri; Gönlümün Yitik Yurdunda; Sana Gülümsemek Yakışıyordu; Çekerim Ayrılık Seni Bir Zaman; Bazı Anlar –Zülfüyâr-; İçimdeki Babil; Mürai Ağacı; Fuat Bugün Gelecek; Düğün ve Klarnet; Bakışımsız)

Kar Masalları

(Doğan Kitap, İstanbul 2003, 25 öykü: Anımsamak; Sesi Ötelerdeydi; Sen Gittin sonra; Sever miydin?; Sırlanandı Güneş; Bakışlardı İçe Çekilen; Beklenendi Sessizliğin; İlkyazdı Kar Düşlerinde; Dilsizdi Geçen Zaman; Sesiydi Gecene Yansıyan; Kırağıydı, Pencerelerdeki; Şimdi Bütün Sabahlarda; Düş Mevsiminde Buluşma; Çözülme-I; Soğuktu Elleri, Gecede Üşümüştü; Uğuntu; Çözülme: II; Sessiz Ölüm; Ağışan Neydi?; Kara Acı; Can ile Canan; Kızak ve Kızamık; Katya, Sevgilim; Hüma Kuşu; Ateşlerdeyim)

Yoksa Aşk Ölür

(Doğan Kitap, İstanbul 2005, 29 öykü: Frenküzümleri; Gözaltı; Sonsuz Cehennem; Bir Aradalık; Uzlaşma; Sağanak I; Dokununca Zaman Sensin; Kanama; Bir Daha Hiç Aramadım; Adlandırmak; Gitmek; Kırağı ya da Anlaşmak; Kapanma; Gecenin Dili; Koyutlanan Sessizlik; Belirsizlik, Ay Işığında Yürümek; Yoksa Aşk Ölür; Dokunan Gün; Soğuran Bakış; Kurtarıcı; Sağanak II; Aramızdaki Sessizlik; Onu Hatırladım; İkilem; Soldurdun Bakışlarını; Karadır Kaşların; Sarardım Ben Sarardım; Gezinti; Kırılgan, Mutlak)