Menu
Öykücüler Sözlüğü • FATİH ÖZGÜVEN

FATİH ÖZGÜVEN

1957’de İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi’ni, İÜ İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1981. Öğretmenlik, İletişim Yayınları’nda editörlük yaptı. İstanbul Bilgi ve Bozgaziçi üniversitelerinde sinema, edebiyat dersleri verdi. Halen Radikal gazetesinde köşe yazısı yazıyor. Edebiyat hayatına Birikim dergisinde yayınlanan bir yazısıyla başladı. Öykü, yazı ve çevirileri Yazko Somut, Yazko Çeviri, Çağdaş Eleştiri, Video-Sinema, Gösteri, Sokak, Yeni Gündem, Roll, Express dergileriyle Cumhuriyet ve Radikal gazetelerinde yer aldı. Öykü kitabı dışında Esrarengiz Bay Kartaloğlu (1990) adlı roman, Yerüstünden Notlar (2001) adlı deneme, Borges, Mabokov, H. James, K. Blixen, T. Mann, T. Bernhard, P. Auster, F. O’Connor, W. Woolf, B. E. Ellis’ten çeviri kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Bir Şey Oldu – Endişe Hikayeleri

(Metis, İstanbul 2006, 13 öykü: Penguen Masalı; Akıllı Şey; Büyük Yeşillik; Arkasındaki Hayal; Gürol’un Annesi; Seyahatte ve Ölümde; Öteki Adres; Doğum; Kader Müziği; Asansördeki; Hayvanların Alemi; Bozgaziçi Cinayetleri; Bir Şey Oldu)

Hiç Niyetim Yoktu

(Metis, İstanbul 2007, 13 öykü: Regal Dönemi; Paris’te Bir Apartman; Dilbilgisi; Bir Sarışın Melek; İki Kişili Hikaye; Gizli Nağme; Eski Moda Bir Hikaye; Ailede Avrupa; Bahçedeki Canavar; Mitfahren; Amapola; Akşamüstü Oldu mu; Hayalet Şehir)