Menu
Öykücüler Sözlüğü • FARUK DUMAN

FARUK DUMAN

1974’te Ardahan / Kars’ta doğdu. Tam adı Faruk Nafiz Duman. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. AÜ Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nü bitirdi (1988). Edebiyat hayatına 1991’de Yazıt dergisinde yayınlanan öyküsüyle başladı. Öyküleri Damar, Papirüs, Adam Öykü, Notos Öykü dergilerinde yer aldı. Seslerde Başka Sesler’iyle 1988 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü, Av Dönüşleri ile 2000 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

Öykü Kitapları:

Seslerde Başka Sesler

(Can, İstanbul 1997, 14 öykü: Gel Ağabey Gel; Düşüşler; Seslerde Başka Sesler; Islık Çeşitlemeleri; Bıyıklarına Ağlayanın Öyküsü; Ben de Seninle Geleceğim; Sanırım Biri Benim; Okyanusa Yeniden; Kağıt Gemiler Sayfası; Uykunun Kuyusundaki Deve; Bir Beyazlığın Ortasında; Şarkı Benim İçimde; Sevgilimin Kır Atı; Lele’nin Gölgesinde)

Av Dönüşleri

(Can, İstanbul 1999, 6 öykü: Pancar Vagonları; Camların Buğusunun İçinde; Sır Saklayanın Öyküsü; Atlar Sabırsızı; Av Dönüşleri; yengecin Günlüğü)

Nar Kitabı

(Can, İstanbul 2001, 14 öykü: Kedi’çin Masallar: Kedi’çin Masal, Karşılama; Sur; Köpükler Masalı; Zeytin Taneleri Birbirine: Zalim Bir Evvelin Hayali; Bekir; Zeytin Taneleri Birbirine Çarpıyor; Dalgın Serafim Efendi; Tembel Mehmet Efendi; Ayten; Nar; Zeytuni: Zeytuni; Giderim; Sözünü Tamamlamışlar Gibi)

Keder Atlısı

(Can, İstanbul 2004, 11 öykü: Göz; Tarçın ve Tespih; Dere; Çok Önemli Bir Gün; Kar Altında; Ağaç; Ormanda Kederle Kayıp; Ömre Zarar Kavil; Elma; Tüfek; Sarmaşık)