Menu
Öykücüler Sözlüğü • ETHEM BARAN

ETHEM BARAN

1962’de Yozgat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yozgat’ta tamamladı. AÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü’nü bitirdi (1983). Aynı bölümde güzel sanatlar eğitimi alanında yüksek lisans yaptı. Bir süre Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalıştıktan sonra Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne uzman yardımcısı olarak atandı ve Milli Eğitim dergisinde çalıştı. Öyküleri 1978’den itibaren Hisar, Milli Kültür, Milli Eğitim, Doğuş, Töre, Gençliğin Sesi, Dergâh, Türk Edebiyatı ve Dolunay dergilerinde yer aldı. Kurutulmuş Gül Mevsimi’yle Türkiye Yazarlar Birliği 1994 Hikaye Ödülü’nü, Dönüşsuz Yolculuklar Kitabı’ya 2005 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü (Sibel K. Türker ile paşlaşmalı) kazandı.

Öykü Kitapları:

Sonrası Ayrılık

(MEB, İstanbul 1991, Yoldan Geldim Yorgunum; Sonrası Ayrılık; Yağmurlar Biter; Issız Sulara Karşı; Bu Şehir; Kuğuları Seyredeceğiz; O Eski Aldanış; Ömrün Çok Olsun; Çiğ Düş-müş; Akşam Olmasın; Bayramlar Bayram Ola; Irmak Boyları; Her Yaz; Dünya İşte; Sonbaharda Bir Kahve; Bozkır Ağlar; Tuğla Ocağı; Buzlar Deryası Gönül Yaylası; Bulvar Yaprakları; Yedi Mevsim Ötesinden)

Kurutulmuş Gül Mevsimi

(MEB, Ankara 1994; 2. basım: Nurke, Ankara 1999, 8 öykü: Kurutulmuş Gül Mevsimi; İki Film Birden: Gelecek Program; Pek Yakında; Kar Kuyuları: Bahçe; Unutulmuş Bir Su; Berhudar Olasın; Her Şey Bıraktığım Gibi mi?; Irmaklar Aktıkça Yorulur)

Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı

(Doğan, İstanbul 2005, 14 öykü: Ve Demiştik; Her Dağın Kendi Kışı, Ormanların Gümbürtüsü; Eylülden Önce; Üzerlik; Kızak; Çamlık Palas; Uzak Yakınlıklar; Kuş Yüzü Görmek; Dallar Kırılırken Rüzgar Saklı Kalır; İşlengi; Pembe Gül; Serpenek; Porno Temizleyici)

Bozkırın Uzak Bahçeleri

(Doğan Kitap, İstanbul 2006, 12 öykü: Anka; minareden Düşeni Herkes Hatırlar; İmpala’nın Püskülü; Sessizlik Oyuğu; Tel Araba; Tuğla Ocağı; Kuşları Yolunan Gökyüzü; Sürmeli; Yolum Düştü; Yarım Saat İhtiyaç Molası; Yaş Kiremitten Su Damlar; Akvaryum)