Menu
Öykücüler Sözlüğü • ESEN YEL

ESEN YEL

1942’de Gördes / Manisa’da doğdu. Savaştepe İlkokulu’nu (1961), Savaştepe Öğretmen Okulu’nu, İstanbul Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1968). Aksaray, Ankara ve İstanbul’da çeşitli okullarda Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaparak emekli oldu. Tiyatro ve film çalışmaları yaptı. Mizahi öykü ve yazıları Yenigün gazetesinde (Ankara) ve Damla, Yargı, Gerçekler Postası, Soluk, Pardon, Anadoludan, Yapıt, Edebiyat 81, Panik, Yaşasın edebiyat dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Bir Demokrasi Satız Çiğniyor (1987) adlı roman, Bir Dünya Masalı (1980) adlı oyun, Umutlar da Solar (1981) adlı senaryo kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Özgürlük Partisi

(?, İstanbul 1970)

Zıkkımın Peki

(Soluk, İstanbul 1973, 14 mizahi öykü: Fiyatları Ayarlama Kurumu; Ayaklar T.A.Ş.; Zıkkımın Peki; Esin Perilerinin Grevi; Kemikbank; Yerli Mallar Bayramı; Mucip’in Öyküsü; E.L.T. Bayramı; Ayıp Olmasın Diye; Bir Eğitimcinin Günlüğünden; Şirketin Beşinci Kuruluş Yıldönümü; Zalha Bacının Sıpası; Fakı Nurullah Bey; Bizim Patron)

Adını Çocuklar Koysun

(Soluk, İstanbul 1973)

Polyanna

(Soluk, İstanbul 1973)

Komünistleri Tanıyan Köpek

(Okar, İstanbul 1978, 15 mizahi öykü: Bitli Yorgan; Çember; Tarih Baba’nın TCK’sı; Serma Ye Beyin Çiftliği; Şaban’ın Papağanları; İplerden Korkan Başverizin Öyküsü; Otobüs Yolcuları; Karagöz’ün İşçiliği; Avrupa Çocuklar Basketbol Şampiyonası; Bu Yazıt Başka Yazıt; Adamın Elimdeki Dünya; Hasan Dayının Boruları; Komünistleri Tanıyan Köpek; Öteki Dünyada İsyan; Adialet Mülkün Temeli)