Menu
Öykücüler Sözlüğü • DURCAN YAŞACAN

DURCAN YAŞACAN

1952’de Çamlıhemşin / Rize’de doğdu. Asıl adı, Yaşacan Terzi. İl ve orta öğrenimini Girsun’da tamamladı. AnaÜ İşletme Bölümü’nü bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda memur olarak çalıştı ve buradan emekli oldu (1971-1997). Edebiyat hayatına 1973’te Ege Ekspres gazetesinde yayınlanan şiiriyle başladı. Öyküleri Varlık, Sıfır, Karşı, Yeni Aksu, Yazıt, Aykırı, Atika Sanat, AbeCe, Damar, İmece ve Adam Öykü dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Konuşsana

(Kerem, Ankara 1986, 8 öykü: Çamurlu Ayaklar; Köşedeki Vızıltı; Geceye Hazırlık; Göldeki Patlama; Kartvizitteki Adam; Amentülü Kız; Geride Kalan Duriyeler; Usturayla Sevişmek)

Yediler Sekizlerde

(Keren, Ankara 1989, 9 öykü: İki Bahar Arasında; Gizli Oda; Kırağılı Şafaklar; Erken Tanı; Parkta Bir karanfil; Osman Olsa; Senin Sesindi; Şimdi İlgi Delilere; Ah Zavallı Ben)

Sen Eylüle Şükret

(Karşı, Ankara 1994, 6 öykü: Otuz Küsür Nisan; Üç Zamanlı Ben; Kış Gelince Yanarım; Sesle Gelen Sessizlik; Aynaları Öpen Kız; Güz Düştü Gül Yüzüne)

Bir Yanın Bahar Kalsın

(Bumerang, İstanbul 1998, 5 öykü: Giden Gitsin Ben Gidemem; Anne Derdim Anneme; Ayakta Yarım Ayak; Bir Hecede İki Ad; Onlar ve Ötekiler)