Menu
Öykücüler Sözlüğü • DOST KÖRPE

DOST KÖRPE

1972’de İstanbul’da doğdu. Nişantaşı Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Bozgaziçi Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nde iki yıl okuduktan sonra İÜ Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Edebiyat hayatına 1991’de yayınlanan öyküleriyle başladı. Öykü ve yazıları Kaçınılmaz, Varlık, Yaşasın Edebiyat, Düşler, Şizofrengi, Stüdyo İmge, Göçebe dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında, The Cure (1996, İngilizce), Kıyı (1998) adlı bir şiir, The Cure ( H.P. Lovecraft, E. Dickinson, P.B. Shelley, W. Blake, J.M. Coetzee, N. Saleh, J. Saramago ve E. A. Poe’den çeviri kitapları bulunmaktadır. Zaman Sona Ermeli’siyle 1991 Yunus Nadi Yayınlanmamış Öykü Kitabı Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Zaman Sona Ermeli

(Era, İstanbul 1993, 8 öykü: Korku; Mektup; Mağara; Çember; Kişisel Ölüm; Zamanın Ötesine Açılan; Kapı; Seslerin Efendisi)

Günah Yiyen

(Metis, İstanbul 1997, 21 öykü: Doc; Alev Uzun Süre; Günah Yiyen; On Bir Yıllık Akşamların Sonuncusu; Seçilen; Kesik Cüce; Miriam; Nemesis; Yıkım Çağı; Hermaphrodite; Mary Jane; N; D; Çıldırmak İçin Güzel Bir Gün; Ağız; Dünyanın En Kötü Öyküsü; Gizli Buluşma; Adam ve Büyücü; Örümcek; Sonsuz Yansıma; Eylül)