Menu
Öykücüler Sözlüğü • CELAL ÖZCAN

CELAL ÖZCAN

1941’de Mudurnu / Bolu’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çatalca’da tamamladı. Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu’nu (1957) ve Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü (1960), AnaÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü (1991) bitirdi. Lisanslı amatör futbolcu olarak Balıkesir Spor’da oynadı (1957-60). İstanbul başka olmak üzere çeşitli illerde öğretmenlik yaptı. Resimle ilgilendi. Öykü ve şiirleri Çağır, Hisar, Güney, Varlık, Yansıma, Oluşum, Türk Dili, Türkiye Yazıları, Hürriyet Gösteri, Yazko, Somut dergileriyle Yeni Ortam gazetesinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Şakacı Çocuklar (1981), Ovadaki Şenlik (1981), Tuzak mı? (1982) adlı romanları ve çocuk kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Gökova’nın Yalazları

(Okar, İstanbul 1977, 11 öykü: Islığımda Türküler; Paşagil; Alman İşi; Bur-da Ölelim, Burda Yunalım; Gökova’nın Yalazları; Yenilenmek; Çardağı Çattık; Hıdır; “Öte Yakadaki” Tutsak; Mestan Usta; Topyeri)

Düğüncüler

(Yazko, İstanbul 1983, 10 öykü: Düğüncüler; Simge; Adadaki Masa; Caca Fiko; Yol Arkadaşı; Helva ve Ekmek; Poster Anam; Sürgün Doruğunda Bir Çapkın; Anamsın; Gülnihal)