Menu
Öykücüler Sözlüğü • CELAL HAFİFBİLEK

CELAL HAFİFBİLEK

1930’da Ankara’da doğdu. Tam adı Celalettin Hafifbilek’tir. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Fransa’da doktora yaptı. Çeşitli gazetelerde yirmi beş yıl çalıştı. Kulis (1968, 6 sayı), Ekonomi Dünyası (6 sayı) adlı dergileri çıkardı. Öykü ve yazıları Bahçe, Morca, Adam Öykü, Damar, Evrensel Kültür dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Sessizler Sokağı (1958), Kasaba (1997), Ankara 1920 (1998), Ve Sevgili Rozika (1999), Zamanla Belki (2000) adlı roman ve mesleki kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Camekândaki Kız

(Ayyıldız, Ankara 1957)

Hep Senin İçin

(?, Ankara 1960)

Sana El Sallayacağım

(Akdeniz Sanat Evi, Antalya 1995)

Sevgim Beni Anlıyor

(Telos, İstanbul 2002, 9 öykü: Sevginin Acısı; Bir Tüyünün Parlaklığı; Dağ Başında Umut; Sevgi Kaç Kişilik Öğrenemedim; Natalia’nın Acısı; Sevgi Kölesi; Sevgili Efe; Sevgim Beni Anlıyor; Sona Yolculuk)

Aşk Boyu Yaşam

(Telos, İstanbul 2003, 26 öykü: Düşler: Akşamcı Derecik Kıyıları; Doğum Günü; Gündüz Gözüyle; Bizim Gözlerimiz; Toplu İğne; Ter; Özlem; Sana El Sallayacağım; Aşk Boyu Yaşam; Gül; Keşkeler: Mutluluk Cihazı; Dut Ağacı; Kısmet ya da Denizin Dediği Olur; Memleketin Hali; Küçük Bir Aşk Öyküsü; Kadınlardan Bir Kadın; Keşke; Gerçekler: İlk Sevap; Pıtı Pıtı Kız; Alış-Veriş; Bir Aşk Satıcısının Şenliği; O ile I; Cenaze; Dünyaya Bir Kez Gelinir; Mine’den Koparılmıl Bir Gün; Biraz Aşk Konuşalım)