Menu
Öykücüler Sözlüğü • CAFER AKMAN

CAFER AKMAN

1956’da Karadeniz Ereğli'de doğdu. Doğduğu yıl ailesi İstanbul’a taşındı. İlkokuldan sonra okula gönderilmedi, hayata atıldı. Bir marangozhanede ve matbaada çırak olarak çalıştı. Ortaöğrenimini Vefa Akşam Lisesi’nde tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne girdi. Matbaalarda dizgi operatörlüğü yaparak yüksek öğrenimini tamamladı. Bir süre ortağı olduğu Türkiyat Matbaacılık'ı işletti. Askerlik dönüşü yüksek öğrenimini bitirdi, edebiyat öğretmenliğine başladı (1991). Kayseri, Kahramanmaraş, Hendek’te edebiyat öğretmenliği yaptı. Halen Erzurum'da görev yapmaktadır. Öyküleri Türk Edebiyatı, Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim ve Eğitim dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Bozkırın Issızlığında

(Beyaz Balina, İstanbul 2000, 27 öykü: Bozkırın Issızlığında; Bir Ders; Hayata Atılış; Tabibikübra Terzi Himmet Efendi’nin Sihirli Değneği; Türk Ocağı Çay Bahçesi; Memleket Treni; Sokak Çocuğu Beytullah; Paylaşmak; Ortak; İflah Olmayan Avcı ve Katil Ayı; İnsancıklar; Güzel ve Çirkin; Her Sabah Herşey Benim Dostum Dostlar; Gurbetten Gurbete; Milenyumlu İftar; Tükürün Şu Rezilin Yüzüne; Bizim Beş Numara; Ben Neyi Yazayım; Müteahhitlerin Suçu Yok; Kananan Eli Maşalı Olursa; Bir Köpeğin Ölümü; Yaylaya Bir Çıkabilsem; Sen Haline Şükret Arkadaş; Bir Hocanın Portresi; Sevgi Yürekleri Kucakladı; Yağmur Hiç Dinmedi; Güller Hiç Solmasa)

Hüzün Çöktü Dağlara

( Ötüken, İstanbul 2006, 23 öykü: Vaveyla; Sırça Köşk; Çatınızı Açacağım; Hüzün Çöktü Dağlara; Bir Tepenin Öyküsü; Buruk Bir Öykü; Palavracı; Köy Kızı Zehra; Tabelalar Acımasızdı; Kapı; Köprü; Can Can Açtı; Affedin Beni Kargalar; Bekleyiş; Aksak Mutluluk; Düşlerimin Koynunda; Tekdir ile Uslanmayan Kedi; Çiçeklerimi Kurutma; Bir Kitabevi; Korku; Yalnızca Kadın veya Hali-ül İzar; Ah... Tamara!; Mazlum)