Menu
Öykücüler Sözlüğü • BAŞAR BAŞARIR

BAŞAR BAŞARIR

1970’te İstanbul’da doğdu. Tam adı Sami Başar Başarır. İstanbul Erkek Lisesi’ni (1987), BÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi (1992). Londra City Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Birtanya hükümeti bursuyla iletişim üzerine yüksek lisans yaptı (1996-97). In Vivo dergisinin yayın kurulunda bulundu, İstanbul dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı (1995). 32. Gün’de yapımcı olarak çalıştı (1995-96). Halen CNN Türk’te program koordinatörü olarak çalışıyor, BilÜ ve GSÜ’nde sosyal iletişim dersleri veriyor. Edebiyat hayatına 1988’de In Vivo dergisinde yayınlanan bir öyküsüyle başladı. Öyküleri daha sonra Gösteri, Düşler, Yaşasın Edebiyat ve Nar dergilerinde yer aldı. Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri ile 2003 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

Öykü Kitapları:

Kent Kitabı

(Armoni, İstanbul 1992, 9 öykü: Bir Sarmaşıktır Kent; Big Ben; İlk Gerçek Çoğul Şahıs; Ateş Kan ve Deli; Kkedi Balerin Prenses; Hep Aynı Başlangıç Hep Aynı Bitiş; Yedi İklim Her İklime Bir Cüce; Yağmurlu Yazın Okulu; Cümleyi Dişi Düş Kurar)

Eski Şehrin Ayazı

(Era, İstanbul 1996)

Nedir Hayat

(Dost, Ankara 2000, 10 öykü: Herkes Kızsın; İç Şehrin Hikayesi; İsfendiyar Dark; Sabahat Açıkelim İhtisas Kitaplığı; Dilekçe; Bilanço; Fal, Daha Çok El Tokası; Kazı Defteri Kayıtları; Dünya Tabiri; Demiş Söyleni)

Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri

(Doğan, İstanbul 2003, 17 öykü: Getirin O Öyküleri Yakalım Bu Günleri: Tunç Çağına Dönüş; Köprüdekiler; O Bende; Yergösterici; Merdiven; Küf Kokusu; Yaradılış; Çaresizlik; Meridyenler; Eski Defterler: Sonsuz Dalga; Yelkovanlar; Erik Türkçe; Bayan H.’nin Hayata Dönüş Resitali; Son Bir İyilik; Format Meselesi; Okura Notlar: Bizsesine Dur İhtarı; İşaretler)

Çıktığınız Hevesle İniniz

(Doğan, İstanbul 2004, 17 öykü: Ağaç Seyretme Bayramı; Karantina Geceleri; Yalan Yazan Yazar; Enişte; Deniz Feneri; Monica; Saltanat Takvimi; İçim dışım Bir; İftira; Şehre Doğru; Havlamak İstiyorum; Tüketici Paneli; Uykusuz; Sanki Bütün Dünya Bana Bağlıymış Gibi; Kaçakçı; Meşin Yuvarlak Kırmızı; İşaretler)