Menu
Öykücüler Sözlüğü • BARIŞ BIÇAKÇI

BARIŞ BIÇAKÇI

1966’da Adana’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. ODTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. 1988’den bu yana TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları’nın editörlüğünü yapıyor. Öykü kitabı dışında, Herkes Herkesle Dostmuş Gibi... (2000), Veciz Sözler (2002) adlı roman ve mesleki çeviri kitapları bulunuyor.

Öykü Kitapları:

Aramızdaki En Kısa Mesafe

(İletişim, İstanbul 2003, 24 öykü: Camı Kapatır mısınız Lütfen!; şarkı Bitmeden; Meltem Sakızı; Pul Biriktirenler; Saydam Caddesinde Akşam; Seyirci; Hala Kızları Radyosu; Ailemizin Geçmişi; Akşam Yemeği; İstenmeyen İki Kişi; Pazar Arabası; En İyisi Tıraş Edelim; Annem ve Ben; Muhsin Bey’in Gelmesini Çok İstiyoruz; Sevili Günlük; Değersizlik; Annem: Bir Felaketin Ortasında; Kimya Formülleri Öğrenci Olayları; Nikâh; Tuz Kokusu; Babamın Kafasındaki Ölümcül Fikirler; Uyu Güzel Köpek Uyu; Aramızdaki En Kısa Mesafe; Çocukların Sevdiği Yemekler)

Baharda Yine Geliriz

(İletişim, İstanbul 2006, 22 öyküe + 10 ara metin: Yaz Gecesi Gökyüzü; Öğleyin Gelenler; Berberde; Dört Numara’nın Yaptığı En İyi Şey; Herkes Masum; Göl Kıyısında; Küçük Taşlar; Balkon Temizliği; Demetevler İkilisi; Baharda Yine Geliriz; Deli Eşegin Akıllı Sıpası; Ben Tedirgin; Anlamayan Kadınlar; Pastanede; Her Şey Gün Gibi Ortada; İki Kişi Ölümden Korkuyoruz; Duvar Saati; İyiliksever; mithat İçin Kaygılanıyorlar; Süprüntü; Büyükbaba; Eve Dönerken; 10 ara metin: Şehir Rehberi)