Menu
Öykücüler Sözlüğü • AYSEL ÖZAKIN

AYSEL ÖZAKIN

1942’de Şanlıurfa’da doğdu. İzmir İnkılap ilkokulu’nu, Kestelli Kız Ortaokulu’nu, Karataş Kız Lisesi’ni, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü bitirdi (1963). Nazilli ve Edirne’de öğretmenlik yaptı. Burslu olarak Fransa’ya gitti (1971-74). Atatürk Eğitim Enstitüsü’nde Fransızca öğretmeniyken (1976-77) siyasi görüşleri nedeniyle Çanakkale’ye sürülünce görevinden ayrılarak bir süre yazı ve çeviriyle uğraştı, tekrar İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Fransızca öğretmenliğine başladı (1979). 1980 askeri darbesinden sonra Almanya’ya gidip dönmeyince memuriyetle ilişiği kesildi. Halen İngiltere’de yaşyor. Edebiyat hayatına 1960’ta Demokrat İzmir gazetesinde yayınlanan “Salıncak” adlı şiiriyle başladı. Öykü ve yazıları Yarına Doğru, Politika, Militan, Hürriyet, Milliyet Sanat, Cumhuriyet, Yeni Toplum, Varlık dergi ve gazetelerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Gurbet Yavrum (1975), Alnımda Mavi Kuşlar (1978), Genç Kız ve Ölüm (1982), Ingham: Güzellik Acısı (2005) adlı romanları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Sessiz Bir Dayanışma

(E, İstanbul 1976, 12 öykü: Küçük Şehrin Soğuk Geceleri; Yunus ile; Kazaya Uğrayan Mutluluk; Küçük Bir Burjuvanın Acıları; Sessiz Bir Dayanışma; İhanetin Resmi; Portakal; İzmir; Ayçiçeği; Annelerin Armağanı; Kraliçe Geliyor; Ne Güzel Dünya)

Kanal Boyu

(Yazko, İstanbul 1982, 11 öykü: Berlin’in Esmer Çocukları; Olanaklar Aşılabilir mi?; Berlin’de Yaşlanacağım; Hamburg’dan Sonra?; Bir Kadın Heykeli; Yusuf; Bir Küçük Burjuvanın Acıları II; Sabah İlk Metro; Kanal Boyu; Annem İşini Kaybetti; Boyu Kadar Uzundu Hüznü)

Hamburg Akşamları

(Dağyeli, Frankfurt 1986)

Mavi Maske

(Can, İstanbul 1988, 16 öykü: Rastlantı; Randevu; Ev; Mensa; Gece; Fatima; Kızıl Fabrika; Deli; Göl; Dina; Thomas; Günler; Düş; Select Kahvesi; Kitaplık; Dans)