Menu
Öykücüler Sözlüğü • AYFER TUNÇ

AYFER TUNÇ

1964’te Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Erenköy Kız Lisesi’ni, İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Tanım dergisini yayınladı (Sedat Bilgin’le birlikte, 2 sayı, 1984), Sokak dergisinde, Güneş ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde, yayın yönetmeni olarak Yapı Kredi yayınları’nda ve YKY Kitap-lık dergisinde çalıştı (1999-2004). Çok sayıda radyo oyunu TV dizileri için senaryo yazdı. Edebiyat hayatına, 1983’te Edebiyat ’81 dergisinde yayınlanan bir yazısıyla başladı, sonraki yazı ve öyküleri Milliyet Sanat, Adam Öykü, Kitap-lık ve Geceyazısı dergilerine yer aldı. Öykü kitapları dışında, Kapak Kızı (1992) adlı roman, İkiyüzlü Cinsellik (Oya Ayman’la, 1995), Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek: ‘70’li Yıllarda hayatımız (2001), Ömür Diyorlar Buna adlı anı-anlatı kitapları bulunmaktadır. Saklı adlı öyküsüyle 1989 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Saklı

(Cem, İstanbul 1989, 9 öykü: Saklı; İhtilaller Neye Benzer; Yaşadığımız Yerler; Önemsizlik; Ay Bakıyor; Mozart’ın Son Zartı; Su; Silentium; Yüreğin Mahallesi)

Mağara Arkadaşları

(YKY, İstanbul 1996, 8 öykü: Mağara Arkadaşları; Ses Tutsağı; Cennet Bahçesi; Gençlik Sabah Çiyidir; Küçük Kuyu; Siz ve Şakalarınız; Alafranga İhtiyar; Ara Renkler Grubu)

Aziz Bey Hâdisesi

(YKY, İstanbul 2000, 6 öykü: Aziz Bey Hadisesi; Kadın Hikayeleri Yüzünden; Soğuk Geçen Bir Kış; Kar Yolcusu; Mikail’in Kalbi Durdu; Kırmızı Azap)

Taş-Kâğıt-Makas

(YKY, İstanbul 2003, 4 öykü: Kaybetme Korkusu; Taş-Kâğıt-Makas, Fehime; Suzan Defter)

Evvelotel

(Can, İstanbul 2006, 18 öykü: Evvelotel: Evvelotel; Kibir; Halâs; Acılezzet; Hiçbir Hikâye Göründüğü Kadar Temiz Değildir; Doğru; Yanık Taşlar; Tevekkül; Serim-Düğüm-Çözüm; Saklı: Saklı; İhtilaller Neye Benzer; Yaşadığımız Yerler; Önemsizlik; Ay Bakıyor; Mozart’ın Son Zartı; Su; Silentium; Yüreğin Mahallesi)