Menu
Öykücüler Sözlüğü • ATİLLA ŞENKON

ATİLLA ŞENKON

1962’de Ankara’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Mimar olarak çalıştı (1989-97). Halen BKÜ’de bulunuyor. Edebiyat hayatına 1988’de Varlık’ta yayınlanan Her Gün Perşembe Olsa adlı öyküsüyle başladı. Öyküleri Varlık, Gösteri, Adam Öykü dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Bütün Düşler ‘Nazlı’dır (1998) adlı bir romanı bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Her Gün Perşembe Olsa

(Yazıt, Ankara 1990, 16 öykü: Papatya Adası; İçine Taş Doldurulmuş Öykü; Yeter Pan; Atlıkarınca Nasıl Döner?; Kiraz Tanesi; Karpuzu Görebilmek; Yoganlar, Pireler, Küller; Ayak Üstü Ölüm; Renksiz Gökkuşağı; Sevmek Dokunmaktır; Yalnızlığını Isırdığım Gece; Sencileyin; Mumu Söndürmek Kolaydır; Sevgiler Üşürken; Her Gün Perşembe Olsa; Körebe)

Uykusuz Gece Düşleri

(Ümit, Ankara 1993, 19 öykü: Susuşlar 1; Altyazılı Bir Ayrılık Düşü; Sırça Zırhlı Kurşun Asker; Tut-i Mucize-i Guyem; Yüreğim Gözyaşı Kasesi; Monolog; Susuşlar 2; Balonlar Gökyüzüne Yakışır; Kendimsiz; Karafatmalı Karahasın; İzdüşüm; Adsız Ayılar Ağıtı; Susuşlar 3; Hoşçakal İkarus; Kırık Kalpler Hastanesi; İki Bilinmeyenli Denklem; Nuh’un Gemisiyle Mavi Yolculuğa Çıkmak İster misiniz?; Bayrak Yarışı; Susuşlar 4)

Ten Yükü

(Ümit, Ankara 1995; Can, 2000 İstanbul: 5 öykü: Ten Yükü; Yürekte Kanat Sesleri; Bir Öykünün Öyküsü veya Bir İntiharın Provası; Sarıya Boyalı İhanet; Yüzleşme)

Bıyık İzi Yalanları

(Can, İstanbul 2002, 12 öykü: İ.Ö.; Karabasanların İlki; Bana Bir Daha Canım Demedin; Hepsi Şarkıcının Suçu; Başka Bir Karabasan; İkimiz de Azınlıktayız; İhanet A.Ş.; Üzgünüm Çehov; Bir Karabasan Daha; Eşyalar Konuşsaydı; Karışlaşma; İ.S.)