Menu
Öykücüler Sözlüğü • ALTAY MARTI

ALTAY MARTI

1963’te Kilis’te doğdu. DÜ Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Haftalık mizah-kültür dergisi Fesat’ın (16 sayı) genel yayın yönetmenliğini yaptı (1997). Halen radyasyon onkolosisi uzmanı olarak çalışıyor. Edebiyat hayatına 1982’de Gırgır dergisinde yayınlanan bir mizahi öyküsüyle başladı. Yazı ve çizgileri Express, Söz, Gırgır, Leman, Öküz ve Dinazor dergilerinde yer aldı.

Öykü Kitapları:

Öldürmenin Erkek Yüzü

(Leman, İstanbul 1995, 24 mizahi öykü: Öldürmenin Erkek Yüzü; Çay Çaydır, Kahve de Kahve...; Gurri Gurri Kaka; Yılo; Ah Diyarbakır; Bir İlçe, Bir İnsan; Bebek; Eski Diyarbakır İşkenceleri ve Plexus Brachialıs Felci; Sarı Defter; Kotikçi; “Arbeit Macht Frei”; Kako İbrahim; Yeşil Kart ve Poçik Düşmesi; Seyretme Zevki; Tuzlu Mona Lisa; Tandır Ekmeği; Düş Kuşları; Leylek Ditmesi; Küçük Kırmızı Kadın; Manukyan, İlhami Bekir Tez, Prostat Kanseri ve Sefil Fare; Yoksullar Gazaba Geldi; Yazı ve Okur; Mezarlıktaki Şiirler; Kör Genç ve Yanındaki)

Ağır Aksak Öyküler

(Parantez, İstanbul 1996)

Savaş ve Kalbim

(Parantez, İstanbul 1996, 22 Öykü: Yitik Çocuklar, 2.5 Liraya Yılmaz Güney Poz-ları, Kuşhana Bedo’nun Hevesi, Penceredeki Adam, Gözaltı, Savaş ve Kalbim, Elveda Aziz Nesin, Başka Bir Dil Başka Bir Yaşam, Diyarbakır Kırıkları, Metin Göktepe Kardeşim, Ekmek, Evim ve Yağ-mur, Öldüler ve Ben Çok Mutsuzum, İstanbullu Kürtler, Royalarımız, Bilim ve Ütopik Faz, Karika-tür: Ateş, Gırgır ve Murtaza, Selahattin Hanım, Vah Doktorlar, Selam Arkadaşları, Mola, “Amok Ko-şucusu” ve Besiyeri)

Geçkin Bir Kadın

(Çivi Yazıları, İstanbul 1997)

Süleyman Bey Çocuğu

(Çivi Yazıları, İstanbul 1998, 13 Öykü: Yazık Marmaris’teki Amcama, İste-meyerek Bu da Miki, Şoför Bey Kardeşim, Rüyalarda Buluşuruz, 21. Yüzyıl Kutlamaları, Düğün Çok Güzeldi, İşportaya YEni Beş Şartı, Sıradan Bir Gün, Tahıl ve Baklagiller Cumhuriyeti, Bir Korucu Mektubu, Erik Çıksa da Yesek, Bal İle Yoğrulmuş Vatan Evlatları)

İyilik Tanrısının Günleri

(Gendaş, İstanbul 2003, 8 mizahi öykü: Kışın Bir Kelebek; Misafir; Son Mektup; Aşk; Boş Rüya; Hava Değişimi; Karmaşa; Gelecek)