Menu
Öykücüler Sözlüğü • ALİ TEOMAN

ALİ TEOMAN

1962’de İstanbul’da doğdu. Tam adı, Ali Teoman Tatartoğlu. İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdi. Yükseköğrenimini İTÜ Mimarlık Fakültesi ve Sorbonne Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Londra, Milano ve Paris’te çalıştı, müzikle uğraştı, İngilizce okutmanlığı yaptı. Halen Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce okutmanlığı yapmaktadır. Öykü, şiir ve yazıları Milliyet Sanat, Varlık, Kitap-lık, Akşam-lık, Cogito, Son Kişat, Geceyazısı dergilerinde yayınlandı. Kaptan Gemide Kaçak Yolcu Var (2002) adlı ortak kitapta “İkileme” adlı bir öyküsü yer aldı. Öykü kitapları dışında Uykuda Çocuk Ölümleri (2002), Bir Garip Cindi Zümrüdüanka (2005) adlı romanları bulunmaktadır. Nurten Ay adıyla yazdığı Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı’yla 1991 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü aldı.

Öykü Kitapları:

Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı

(Nurten Ay adıyla, Simavi, İstanbul 1991, 3 öykü: Üç Kısım Tekmili Birden: I Giriş/Sessizlik; II Ortanca Öykü / Kuguncuk’taki Konak; III Çözüm /Saklambaç İnsansız Konağın İkonu )

Pervaneler

(Yapı Kredi, İstanbul 1998, 11 öykü: Pervaneler; Ayın En Solgun Evi; Senin Melekutun; Otofiniş; Huzur; Üç Kızkardeş; Kibrit Göçü; Girişler; Üçüncü Sefer; Edebiyatımızda Elim Bir Vak’a; Surdibi Türküleri)

Aşk Yaşama Çok Uçuk

(Sel, İstanbul 2006, 11 öykü: Lirik Lanetler; Üç Romantik Lugaz: Hamamböceği Hikayeleri; Rio; Sonuncu Kitap; Aşk Yaşama Çok Uçuk: Sevginin Sancılı Süreci; Odada; Aşk Yaşama Çok Uçuk; Yitik Bir Yazar İçin Pentimento: Mandalinalı Natürmort; Yazarın Yaşlı Bir Adam Olarak Portresi; Yitik Bir Yazar İçin Pentimento; Lagniappe: Babil Sohbetleri)