Menu
Öykücüler Sözlüğü • ALİ BALKIZ

ALİ BALKIZ

1945’te Sivas’ta doğdu. İlkokulu köyünde okudu. 1960’ta ailesiyle birlikte Malatya’ya göç etti. Malatya Ticaret Lisesi’ni, Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi (1970). Urfa, Antakya, Adana, Giresun ve Ordu Ticaret Liselerinde meslek dersleri öğretmenliği yaptı (1970-80). 12 eylül darbesinde sıkıyönetim mahkemesince yargılandı ve hapis yattı (1981-84). 1992’den bu yana serbest çalışıyor, Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat dergisinin yayın yönetmenliğini yapıyor. Edebiyat hayatına 1986’da öykü denemeleriyle başladı. İlk öyküsü Varlık dergisinde yayınlandı. Öykü, yazı ve incelemeleri Evrensel Kültür, Damar, Türk Dili, İnsancıl, Cumhuriyet Dergi ve Hece Öykü dergilerinde yer aldı. Güller Kitaplara ile 1987 Akademi Kitabevi Öykü Ödülü’nü, Yaşam Bir An’lar Toplamıdır ile 1991 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü, Bütün Ülke Yeşil Vadi ile 1988 Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Orhan Kemal Öykülü Ödülü’nü (Didem Uslu ile paylaşmalı), Komşum adlı öyküsüyle 1998 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Güller Kitaplara

(Cem, İstanbul 1988, 10 öykü: Kaçış; Kavga Edememek; Çocuklar Nerede; Zeki... Çoban Zeki... Gardiyan Zeki...; İdamlığın Umudu; Bir Mahkumun Yolculuğu; Amcaoğlu Rezzak; Tahliye; Çınar Ağacı; Güller Kitaplara)

Dolmuşta Bir Kadın

(Cem, İstanbul 1990, 17 öykü: Dolmuşta Bir Kadın; Deli; Sırtımda Tıp Tıp; Emekli; Bekçi; Şok; Toprak; Düş; İlaç; Bom; Şaka; Islıkçı; Kalıntı; Siste Slogan; Deprem; Sarı Kız; Kanal)

Karadeniz Dağ Kartalı

(Cem, İstanbul 1991, 9 öykü: Karadeniz Dağ Kartalı; İki Kişi; Zula; Yol Ayrımı; Makas; Konuk; kelebeğin Kanatlarında Bir Cüzdan; Eşiğe İşemişim; Bentderesi)

Karın Altı Kardelen

(Cem, İstanbul 1993, 11 öykü: Karın Altı Kardelen; Akvaryum Kırıldı Balık Öl-dü; Ya Gurban; Kelepçeyi Kelepçelemek; Sersem Serçeler; Bir Sigara Yakımlık Ev; Telsiz; Hostes; Göze; Komünden Kalma Bir Sokak; Hasan Dağı)

Yaşam Bir An’lar Toplamdır

(Cem, İstanbul 1995, 9 öykü: Yaşam Bir An’lar Toplamıdır; Ihlara; Yeniden Mamak; Profesör Haldun; Hakan; Menengiç Ağacı; Tohma Çayı; Adsız Öncedir)

Bütün Ülke Yeşil Vadi

(Öteki, Ankara 1997, 13 öykü: Yeşil Vadi; Tren Yolu; Göl; Sel; Ceviz Ağacı; Çocuk Adam; Bu Öyküyü Kim Yazdı; Ekmeğin Düştüğü Yere Koşan Köpek İle...; Şiirci Kız; Mustafa Hoca; Kitap; Yaprak; Siste Düş)

Dil Bağı

(Cem, İstanbul 1999, 12 öykü: Palto; Komşum; Çam Ağacı; Midilli; Saksağan; Çerçi; İm-ren Pastanesi; Delikli Taş; Kalp Elektrosu; Bir Günlük Viyana; Park)

Giz Üstü Mektup

(Evrensel, İstanbul 2007, 11 öykü: Gz Üstü Mektup; Yeni Ayakkabım; Köstekli Saat; Sokağımız; Hal Hal Hanım; Al Karısı; Murat Abi; Kendi Gelen; Takunya; Bir Gece Buruciye; Yevmiye)

Yüzüstü Düşler

(Evrensel, İstanbul 2007, 10 öykü: Yüzüstü Düşler; Suzan; O Yaz; O Kış; Fırın; Taziye Vakti; Pehlivan; Hırsız; Düğün; Kız Yüzünden)