Menu
Öykücüler Sözlüğü • AHMET SEFA

AHMET SEFA

1954’de Adana’da doğdu. İlk, orta, lise öğrenimini Adana’da tamamladı, AÜ’ne başladı. 1989’de başlayan adli takibatı nedeniyle üniversiteyi son sınıfta bırakarak 1984’ün sonlarında yurt dışına çıktı. Halen politik sığınmacı olarak Hollanda’da yaşıyor. Ortaöğretim yıllarında şiirle başlayan yazı hayatı, öykülerle sürdü. Öykü ve denemeleri Türkiye’de Varlık, Eylül ve Yeni Demokrasi dergilerinde, Avrupa’da Emeğin Sesi, Mücadele, Yazın, Tohum, Kırmızıgül, İletişim ve Sesimiz dergilerinde yer aldı. Ayrıca çeşitli Hollanda dergilerinde, gazetelerinde öyküleri, söyleşileri yayınlandı.

Öykü Kitapları:

Sevmeyi Bilmek

(Memleket, Ankara 1987; 17 öykü:Bir Kadın; Çocuk; Genç Arkadaşım; Bulutlar da Ağlıyor; Doktor Olacağım; Baba Oğul; Diskotekte; Kavgacılar; Köpek Sevgisi; Arabeskçi; Konuşmalıyız Artık; Beethoven Yaşasaydı; Kumrularla Dazlaklar; Sevmeyi Bilmek; Tavukçuydu Adı; Ördekler de Gezebiliyor; Yangın Uzmanı)

Kargaşa

( ?)

Oğlumun Güncesinden Öyküler I

(Gerçek Sanat, İstanbul 1989; 23 öykü: Polis Geliyor; Geldiler İşte; Ben de Gideceğim; Ben de Bindim; Çocuk Yiyiciler; Drakulaymış O; Seni Yakar Ha; Ayşenin Gözleri; Zenci mi?; Yılbaşı Gecesi; Bombalar Patlayınca; Beni Öpebilir mi?; Her Şeyi Sormaz mı Çocuklar?; Kim Eşşoğlu Eşek; Doğum Günü; Büyüyünce Ne Olacak; Kim Akıllı; Türkçe Nasıl Unutulur; Masal Bu; Haksız Bir Karar; Karnavaldaki Rambolar; Karar Sonrası; Kararın Nedenlerinden)

Lavrion Öyküleri

(Belge, İstanbul 1990; Kaçış; Ölüm Çığlığı; Çocuk Özlemi; Köle Pazarında; Exerhia’da Söyleşiler; Üzüm Mevsimi; Mülteci Çocuklar; Kamp Odasında; Platform; Küpeli; Sarhoş Hüseyin’le Köpeği Patraç; Gazinoda; Mühendis Baba; Yılbaşı; Kamp Panosu; Yorga ile Mehmet; İntihar Etmiş; Kosta’nın Kahvehanesi; Tavuk Günü )