Menu
Öykücüler Sözlüğü • AHMET SAY

AHMET SAY

1935’te İstanbul’da doğdu. Tam adı Ahmet Altan Say. Bestekar Fazıl Say’ın oğlu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nı (1951), İstanbul Erkek Lisesi’ni (1954), Almanya’da Basın Yayın Yüksek Okulu’nu (1960) bitirdi. Bingöl ve Erzincan’da öğretmenlik, Halk Eğitim Merkezi’nde müdürlük ve basın müşavirliği yaptı. Memurluktan ayrılarak (1966) Türk Solu dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Türkiye Yazıları dergisini (72 sayı 1977-83) kurdu ve yönetti. Müzik Ansiklopedisi’nin yayın yönetmeliğini yaptı. Siyasi yazılarından dolayı çeşitli koğuşturmalara uğradı, tutuklandı, aklandı. Halen Ankara’da yaşıyor. Edebiyat hayatına 1960’ta Ataç’ta çıkan bir yazısıyla başladı. Yazı ve öyküleri Eylem, Türk Solu, Türkiye Yazıları, Lirik dergileriyle, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Kocakurt (1976) adlı roman, Müzik Tarihi (1997), The Music Makers in Turkey (1995), Müzik Öğretimi (1996), Türkiye’nin Müzik Atlası (1998), Müziğin Kitabı (1998), Müzik Ansiklopedisi (4 cilt, 1985; 2001)adlı inceleme, eğitim kitapları bulunmaktadır.

Öykü Kitapları:

Bingöl Hikayeleri

(Milliyet, İstanbul 1980, 10 öykü: Komil’in Atı; Kalkınma Yolları; Cup Etti Bir Ba-lık; Hınzır Azo; Üç Kişiye Bir Çift Cızlavet; Göriz’li MEhmet Şerif Efendi; Cumo ile Kutey; Bir Metan Türküsü; Sonatçık; Filito Kendini Neden Öldürdü)

İpek Halıya Ters Binen Kedi

(Dayanışma, Ankara 1982, Kızgın tavadaki kedi; İncir yaprağı ara-yan kedi; Eski hamam içinde balığa çıkan kedi; Miski amber kokulu kedi; Peştamalının ortası ol-mayan kedi; Ciğere çarpılan kedi; Bitmemiş ardıcın dibinde doğmamış kedi; Kerevete göz diken kedi; Badem dalındaki kedi; Kaf dağına tırmanmakta olan kedi; Ham ayva yiyen kedi; Yeni berber elinden çıkmış taze kafalı kedi; Devlerle top oynayan kedi; Poyraz ile kaynayan denizi yürüyüp ge-çen kedi; Aklanır mı kara kedi)

Güneşin Savrulduğu Yerden

(Can, İstanbul 1988, 9 öykü: Güneşin Savrulduğu Yerden; Kalkınma Yolları; Dinleyelim Dağ Başında Figanı; Görizli Mehmet Şerif Efendi; Cup Etti Bir Balık; Filito Kendini Neden Öldürdü; Arada Kalan; Cumo ile Kutey; Sonatçık)