Menu
Öykücüler Sözlüğü • AHMET ÖNEL

AHMET ÖNEL

1952’de Görele / Trabzon’da doğdu. İlk ve orta okulu Ankara’da okudu. AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Ekonomi Bölümü’nü bitirdi (1975). Reklam ve radyo metin yazalığı yaptı. Edebiyat hayatına Akbaba dergisinde yayınlanan bir mizahi öyküsüyle başladı. Öykü ve yazıları Günümüzde Kitaplar, Edebiyat ve Eleştiri, E dergilerinde yer aldı. Öykü kitapları dışında Erteleme Oyunu (2000), Baton ya da Baton (2000) adlı oyun kitapları bulunan Önel, “Matinede Mükremin” dosyası ile 1984 Sabahattin Ali Ödülü’nü kazandı.

Öykü Kitapları:

Matine’de Mükremin

(Cem, İstanbul 1984, 16 öykü: Hazarfen’in İbret Dolu Serüveni; Kayıp Şair; Ceymis’in Gözleri; Bir Çocuk Kayboldu; Matinede Mükremin; Timuçin’in Kurtuluşudur; Kelebek Yapımcısı; Nükleer Çocuklar; G. İşi Kıvırıyor; Dağlarda Bulutlu Jesse; Dondurma Ömrü; Ne Kız Oldum Ne Gelin; Taş Plaklar; Giderayak; Bu Dünya Bu Kulisler; Kiklop)

Küçük Bir Cinayet Girişimi

(Cem, İstanbul 1984, 18 öykü: Caneriği; Çiçek Ali’nin Girişimi; Bilye-ler; Sanatlı Hikâye; Adonis’in Seçimi; Beş Kırk Beş; Robenson Kerizo; Şerlok ile Amca; Uyku Salın-cağı; Küçük Bir Cinayet Girişimi; Bir Şahıs Yazarından Kaçıyor; Ölüm Konumu; Forsa; Bir Kadın; Bakınız Sayfa 1069; Dünyanın En Güzel Gözlü Hikmeti; Yüz Balkon; Hidayet Bruno Koptagel’in Az-ledilme Öyküsü)

İkinci Yaşamın Günlüğü

(Cep, İstanbul 1987, 32 öykü: İkinci Yaşamın Günlüğü; Salim Bey’in Felaket Günlüğü; Yaşasın Renkler; Fritz Xptru’nun Anıları; Bir Romanın İlahi Komedisi; Edebî Bir Yazışma; Yaşasın Öneriler; Şu Bizim Kooperatifler; Siz Balık mısınız?; Bomerang; Tuz Kampanyası; Bir Daha mı Açlış?; Yarışan Çocuklar; Çatıdaki Oğlan; Haydi Bir Dizi Yapalım; Bir Kitapçının Evrak-ı Metrukesi; Sadi Bey’in Hayat Defteri; Mucize Vergisi; Sanat Röportajı; Boş Zamanlarınızda Ne Ya-parsınız?; Sana Yaramaz; Gizli Sürtüşmenin Sonu; Karımın Çantası; Bir Aşkın Tarihi; Nuh’un Günlü-ğü; Çağdaş Bir Masallama; Kaideli Masal; Sınav Sınavdır; Cuma Sohbetleri; Bir Saldırının Perde Ar-kası; Dostlar ve Adresler; Saffet Bey’in Sandalyesi)

Sürpriz Konuklar

(Öteki, Ankara 1998, 11 öykü: Yaşasın Cinayet; Çaylaklar; Rehineler Krizi; Sürpriz Konuklar; Genel Prova; Öykü Kurmak; Öyle Bir Mucize; Eylemsizlik; Oda Arkadaşı; Eski Sevgilimin Yeni Sevgilisi; Herkes İçin Geçerli Ayrıcalıklar)

Kimse Kimseyi Kesmiyor

(Gendaş, İstanbul 2000, 27 öykü: Pentimento; Öyküye Başlamak; Körler Adası; Tırnakları ‘Sonsuz’; Bir Aldanışın Fizyonomisi; Küçük Felaketler; Ziyaret; Siyah Beyaz; Su Müziği; Şoför Mahalli; Yeniden Adlandırma; Toplantı; Kiracı; Görüşme; Açılmış Bir Deftere; Av; Öksürük Nöbeti; Günce; Kimse Kimseyi Kesmiyor; Kendisi; Reçete; Unutma; Alabalık İkilisi; Mevsim Normallerinin Üstünde; Göçebe; Re Majör ‘Sonsuz’; Gölgede Otuz Altı)

Alabalık Üçlemesi

(Gendaş, İstanbul 2001)

Aynı Düşün İçinde

(Varlık, İstanbul 2005, 25 öykü: Katalog; Taş Eskisi; İki Kısa Bir Uzun; Yabancı; Kımıltı; Uçuk Mavi Parkeler; Balıksırtı; İşaret Fişeği; Arıza; Serap Tur; Kaldığı Yerden; Kırıntı; Arada; Kitaptan Başını Kaldırdığında; Aynı Düşün İçinde; Kötülük; Küçük Felaketler; Küçük Bir Kız İçin Menuet; Öykü Anlatmak; Kışın Geciktiği Olur; Kentçalar; Yol; Kurulanmak; Yalvaç Limited; Usta ile Çırağı)