Menu
Öykücüler Sözlüğü • A. ALPER AKÇAM

A. ALPER AKÇAM

1952’de Ardahan’da doğdu. Yazar Dursun Akçam’ın oğlu, Taner Akçam’ın kardeşidir. İlköğrenimini Kırıkkale’de, ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. AÜ Tıp Fakültesini bitirdi (1974). Genel cerrahi dalında uzmanlık yaptı, Ankara, Yalova, Karabük, Erzincan, Bursa başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yerlerinde görev yaptı. 2000’de hekimliği bıraktı. Halen Mudanya’da yaşıyor. 2002 Orhan Kemal Öykü Yarışmasında mansiyon aldı.

Öykü Kitapları:

Ağaların Ağası

(Güldikeni, Ankara 1999, 15 öykü: Ağaların Ağası; Karanlıkta Bir Işık; Enayinin Biri; Yaylanın Sinekleri; Karaman Sen Nerdesin?; Anuşka’nın Gözleri; Yetişin Komşular; Yaşasın İhbarcı; Bu Kapının İti Satılmaz; Dost Keleş; Seyhan Nene; Lacivert Derinlikler; Toprak ve Kitap; Ne Dedin Adlaran Ölem; Ses Şoseyi Kesti)

Karanlıkta Bir ışık

(Kültür Bakanlığı, Ankara 1999)

Islaktı Gözleri

(Çınar, İstanbul 1999, 8 öykü: Islaktı Gözleri; Bir Palto Öyküsü; Merhaba Ebubekir Akçam; “Kardaş Cedden Rahmet”; Köpoğlu’nun Şenliği; Kim Kimi Kurtarıyordu?; K... Kasabasında Ramazan Resimleri; Tomtomisi)

Açık Kapıların Arkası

(Çınar, İstanbul 2000, 9 öykü: Ağladığımız Bir Düğündü; Açık Kapıların Arkası; Sevgiydi Elleri; Bedeli Ödenmişti Özgürlüğün; Tutsak Dillerle Söyledik Yalanları; Zamanı Yenecek Sevgiydi Yaşanan; İnsan Sarrafı; “Askere Giden Yiğit”; Suya Düşerdi Gülüşü)

Soluksuz sıcaklarda

(Çınar, İstanbul 2000, 9 öykü: “Helme Cica”; Kaçanlar ve Kovalayanlar; Soluksuz Sıcaklarda; Maç Bitti mi?; Güller Çöplüğe; Aslan Hemşehrim!; Bitmemiş Yolculuk; Şeytanın Düşmanı; Bir Gelişin Dönüşüydü )

Doktor Civanım

(Güldikeni, Ankara 2002, 12 öykü: “Buyrun, Ben Hemdi; Yakışıksız Sövgülerin Öyküsü; Toz Sokağının Tozları; Ayrı Bir Ölümdü; “Güleryüz”; “Benim Doktorum!”; “Benim Hastam!”; Bir Otomobil Serüveni; Bir Mobilya Serüveni; “Ben Babanın Köyküsüyüm! Adamım!”; “Hedaye”; Yalan Söyleyen Kim?)

Yüklendi Günahını sırtına

(Gensaş, İstanbul 2002, 11 öykü: Ömre Bedeldi Öpüşü; Vurdu Günahını Sırtına; Dernekbaşı; Lunapark Aile Gazinosu’nda; “Tanrım Beni Baştan Yarat”; Tuğlalar; Dikenli Tellere Karşı; Yıldız Sembolü; Bir Düşüşün Düşündürüşü; Önce Bilyeler; Bir Durak Yeriydi; Kimdi Allah İçin Konuşan; “Yakın Sigaraları Anasını Satıyım!”)

Gidenler Gelenlerdi

(2005)