Menu
Cemal Şakar'ın yeni kitabı
Haberler • Cemal Şakar'ın yeni kitabı "DİLSİZ'İN DİLE GELİŞİ" alBaraka Yayınlarından çıktı!

Cemal Şakar'ın yeni kitabı "DİLSİZ'İN DİLE GELİŞİ" alBaraka Yayınlarından çıktı!

Susmak, dile getirmeden konuşmak demektir. Konuşmak fıtriyse susmak tercihtir. 

Murat Pay’ın Dilsiz’i, bu anlamda tercih edilmiş bir söze dökmeyiştir. Susmak derinleştikçe hikaye geri çekilmeye; metaforlar, simgeler, remizler öne çıkmaya başlar. 

Dilsizin Dile Gelişi’inde, bir yandan senaryosuyla, yönetmenin film hakkında tuttuğu notlarla, söyleşileriyle Dilsiz’in mutfağı okura açılırken, diğer yandan da film üzerine yapılan çözümlemelerle

dilsizlik hali dile getirilmeye çalışıldı. 

Bu kitap görsel dille yazısal dilin birbirini açma, birbirinde saklı kimi imkanları mümkün kılma gayretidir.

CEMAL

Karesi İlkokulu’nu (1973), Atatürk Ortaokulu’nu (1976), Muharrem Hasbi Lisesi’ni (1979), Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi (1983). Balıkesir’de aile şirketinde çalıştı. Halen İstanbul'da bir kamu kuruluşunda çalışıyor; e-edebiyat dergisi www.edebistan.com’un yayın yönetmenliğini ve Muhayyel Dergisinin yayın danışmanlığını yürütüyor. Edebiyat hayatına, 1982’de Güldeste Dergisinde yayımlanan "Beyaz Gömlek" adlı öyküsüyle başladı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Kayıtlar, Hece ve Hece Öykü'nün çıkışında yer aldı. Portakal Bahçeleri ve Pencere adlı öykü kitapları Arnavutça'ya; bazı öyküleri de Farsça, Korece ve Azerice’ye çevrildi. İlk öykü kitabı Gidenler Gidenler adıyla Yedi İklim Yayınları tarafından basıldı. "Esenlik Zamanları"yla Türkiye Yazarlar Birliği 1999 Hikaye Ödülü’nü kazandı. 2012'de çıkan kitaplar içinden yapılan değerlendirmede "Mürekkep" adlı öykü kitabı; Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ve Ömer Seyfettin Hikâye ödülünü aldı. 2016 yılında Dede Korkut Edebiyat Ödülüne layık görüldü. Şu sıralar Şakar'ın bütün eserleri İz Yayıncılık tarafından basılmaktadır.

Daha fazla görüntüle
Diğer Yazıları