Menu
Hüseyin Ahmet Çelik’in Yeni Kitabı “Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar’ı – Bir Tahlil” Çıktı
Haberler • Hüseyin Ahmet Çelik’in Yeni Kitabı “Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar’ı – Bir Tahlil” Çıktı

Hüseyin Ahmet Çelik’in Yeni Kitabı “Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar’ı – Bir Tahlil” Çıktı

Hüseyin Ahmet Çelik’in Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar romanı üzerine tahlili Ketebe yayınlarının Keşif dizisinden çıktı. Tahlilde Oğuz Atay’ın yaşamına, Tehlikeli Oyunlar başta olmak üzere alarak diğer yapıtlarına, 70’li yılların roman anlayışına ve dönemin edebiyat iklimine bakış atılıyor. 

1973’te Sinan yayınları tarafından yayımlanan Tehlikeli Oyunlar, Atay’ın roman anlayışını en iyi yansıtan eseri olarak kabul edilir. Ne var ki kaleme alınmasının üzerinden yarım asır geçmesine rağmen dikkatli bir çalışmadan ve tetkikten mahrum kalmıştır. Hüseyin Ahmet Çelik’in tahlili, bu alanda boşluğu doldurmak adına ilk adım. 

Kitabın arka kapak yazısı şöyle: 

Postmodern edebiyatın işaret fişeklerinden kabul edilen Tehlikeli Oyunlar, bireyin iç hesaplaşmalarını, krizli ilişkilerini, kimlik karmaşalarını ve yazma eyleminin bizzat kendisini ele alır. Romanına en baskın imge olarak oyunu sindiren Oğuz Atay, gecekondu mahallesine sığınan ve sıradan insanlarla çevrili bir hayata başlayan Hikmet’in portresini çizer.

Hüseyin Ahmet Çelik; Tehlikeli Oyunlar’ın edebiyatımıza katkılarını, neden kült bir eser olduğunu, sonraki kuşakları nasıl etkilediğini, romanın kendisine yönelik tepkileri titiz bir dille çözümlüyor.

“Tehlikeli Oyunlar benliğini arayan mustarip bir ruhun iç alemine yaptığı yolculuğun bir seyahatnamesidir. Türk edebiyatının köşe taşları, sütunları, kemerleri, istinat duvarlarından bağımsız; çarpıcı, şüpheli bir mimari yapıdır.” 


Hüseyin Ahmet Çelik

Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar'ı Bir Tahlil

İlk Basım Tarihi: 01.01.2023

Yayınevi/ Dizi: Ketebe Yayınları / Keşif Dizisi

Sayfa Sayısı: 146

Boyut Bilgisi: 12x19.5 cm