Menu
16 MART PAZARTESİ: DÜNYA VİCDAN GÜNÜ
Haberler • 16 MART PAZARTESİ: DÜNYA VİCDAN GÜNÜ

16 MART PAZARTESİ: DÜNYA VİCDAN GÜNÜ


Rachel Corrie`den Brian Avery`e, Gazze`li çocuklardan Vietnamlı kadınlara, Diyarbakır`dan Somali`ye dünyanın her yerinde, her an yaşanan acılar vicdanlarımızı kanatmaktadır!
Tarih öncesi kölelerden modern kölelere, doğudan batıya kasıtlı bir şekilde bilinçsizleştirilmek istenen, insanlığın kaybetmesi için olağanüstü gayretler sergilenen büyük bir ortak değeridir “vicdan”!

Naci el Ali`den Hasan Aycın`a, Şeyh Ahmed Yasin'den Rachel Corrie'e kadar birçok insan bu insanlık dışı saldırılara hayatlarıyla, onurlarıyla, vicdanlarıyla, sanatlarıyla karşı durdular!

Otuzuncu Harf Dergisi tarafından isimlendirilmişti!

16 Mart 2003 tarihinde İsrail buldozerleri tarafından ezilerek katledilen Rachel Corrie`nin hatırasına atfen, 16 Mart günü Otuzuncu Harf Edebiyat ve Düşünce Dergisi tarafından ‘Dünya Vicdan Günü’ olarak isimlendirilmiştir.

16 Mart Dünya Vicdan Gününde bu yıl da edebiyat, düşünce ve yayın dünyasından çok sayıda yazar, aktivist ve basın mensubu ortak değerimiz olan vicdanı insanlığa hatırlatmak için bir araya geliyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan etkinlikte vicdan'ın insanlığın ortak duyarlılığı olduğuna vurgu yapılarak “vicdan sahibi olanlarla, olmayanlar” arasında farkların izi sürülecek ve bütün insanlığa yeniden “vicdanlı” yaşama daveti yapılacaktır.

Sultanahmet’te, Yazarlar Birliğinde!

Otuzuncu Harf Edebiyat ve Düşünce Dergisi ve www.dunyabizim.com portalı öncülüğünde, Türkiye Yazarlar Birliği ve İz Yayıncılığın katkılarıyla düzenlenen `16 Mart Dünya Vicdan Günü etkinliği 16 Mart 2009 Pazartesi günü saat 18.30`da TYB İstanbul şubesinde gerçekleştirilecektir.


Organizasyonla ilgili detaylı bilgi almak isteyenlerin,
(212) 527 75 17 – 18 – 19 ve (506) 374 85 58 numaralarını telefonlardan irtibata geçebilirler.
Katılım ücretsizdir.

Adres: Kızlarağası Medresesi, Divanyolu, Hoca Rüstem Sokak No:6 Sultanahmet/İSTANBUL