Menu
Ömer Lütfi Mete vefat etti...
Haberler • Ömer Lütfi Mete vefat etti...

Ömer Lütfi Mete vefat etti...


Ömer Lütfi Mete, vefat etti... Merhuma rahmet, sevenlerine sabrıcemil diliyoruz...

1950 yılında Rize'de doğan Ömer Lütfi Mete, ilk ve orta öğrenimden sonra Rize Lisesi'ni bitirdi ve 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne girdi. 1971 yılında önce matbaa çıraklığıyla başlayarak gazeteciliğe geçti. 1972'de İktisat Fakültesi'nden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. Kısa bir süre mezun olduğu lisede ve Rize Meslek Yüksek Okulu'nda edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

Babıali'de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman, Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Yeni Şafak, Ayyıldız, Yeni Binyıl, Sabah gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı. Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlandı.

Mete'nin eserleri şöyle; "Gülce (şiir), Çığlığın Ardı Çığlık, Yerden Göğe Kadar, Asker ile Cemre, Çizme (roman), Derin Millet Manifestosu (Köşe Yazılarından Seçmeler), Hacıyağı ile Parfüm Arasında (Deneme), Balonya Tüneli, İtfaiye Yanıyor (Kara Mizah)

Mete ayrıca, Çizme, Gülün Bittiği Yer, Bizim Yunus, T.H.E İMAM, Köstekli Saat, Ayrı Dünyalar, Veysel Karani, Ahmet Bedevi isimli filmler ile Bizimev, Evlere Şenlik, Ortaklar, Deliyürek, Avcı, Hayat Bağları, AGA, Çanakkale Destanı (Belgesel Drama) isimli dizilerin senaryolarını yazmıştı.

İstanbul'daki evinde yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete, yarın Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Bir yıl önce geçirdiği kalp krizinin ardından tedavisi sürerken evinde yaşamını yitiren Ömer Lütfi Mete için yarın Marmara İlahiyat Vakfı Camisi'nde tören düzenlenecek.

Mete, ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.