Menu
İZZET KERİBAR “DOĞUDAN GELEN IŞIK” SERGİSİ
Haberler • İZZET KERİBAR “DOĞUDAN GELEN IŞIK” SERGİSİ

İZZET KERİBAR “DOĞUDAN GELEN IŞIK” SERGİSİ

Türkiye’de fotoğraf mirasının derlenmesini ve fotoğraf sanatının gelişimini amaçlayan Türkiye Fotoğraf Vakfı, fotoğraf sanatının usta ismi İzzet Keribar’ın Asya fotoğraflarını konu alan “Doğudan Gelen Işık” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, bu sergisiyle arşivinde yer alan Asya fotoğraflarını derlerken ziyaretçileri ışığın doğduğu topraklara doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Eserlerin katmanlarını geniş bir coğrafyanın renkleri oluşturan Keribar’ın yıllar boyunca çektiği en nadide fotoğraflar gün yüzüne çıkıyor.

17 yaşında fotoğrafa ilgi duymaya başlayan ve fotoğraf tekniğini Kore’de bulunduğu askerlik görevi sırasında geliştiren Keribar, uzun yıllar fotoğraf adına yurt içinde ve yurt dışında çeşitli geziler yaptı. 1980 yılından bu yana yoğun bir şekilde fotoğraf üretimine devam eden sanatçı, Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından “Sanatçı” ve “Ekselans” unvanlarıyla onurlandırıldı. Fotoğraf sanatının Türkiye’de gelişmesine ve Türkiye’nin dışında tanınmasına büyük katkı sağlayan İzzet Keribar, 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Büyük Sanat Ödülüne, 2018 yılında da Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülüne lâyık görüldü. Ülkemizin en önemli fotoğraf arşivlerinden birini oluşturan sanatçı, sergi ile birlikte, fotoğraf için her zaman cazibe merkezi olan Asya’yı işaret ediyor.

Serginin küratörlüğünü üstlenen fotoğraf sanatçısı Murat Gür, “İzzet Keribar, Asya’da uzak coğrafyaların bile aslında ne kadar yakınımızda olduğunu bize tekrar tekrar hatırlatan, gittiği yerlerin kültürleriyle yakınlık kuran ve inanılmaz öykülerle bize aktaran kişidir.” sözleriyle Asya fotoğraflarının Keribar’ın öncülüğünde sevildiğini ifade etti.

Asya’nın tarihî eserleri, renkli çarşı pazarları ve farklı manzaralarına uzanan Keribar’ın objektifinden seçilen eserler, ışığın izini doğuda sürmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Sanatçının 80’e yakın eserinin yer aldığı katalog, sergi kapsamında koleksiyonuna nadide Asya fotoğraflarını eklemek isteyenlerle buluşuyor.

Uzun zamana yayılan yolculuklardan izlerin görüleceği eserler, bir ay boyunca kapılarını fotoğraf severler için açık tutacak. İzzet Keribar’ın 27 eserinin bulunduğu sergi, 23 Şubat – 22 Mart tarihleri arasında Türkiye Fotoğraf Vakfı sergi alanında izlenebilir.

Sergiyi düzenleyen Türkiye Fotoğraf Vakfının mütevelli heyetinde başkanlığını üstlenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın yanı sıra fotoğraf sanatçıları Süleyman Gündüz, Murat Gür, İsmail Küçük, Mustafa Yılmaz da yer alıyor. Vakıf, 2018 yılında düzenlediği  “Oksijen” temalı ZFotoFest uluslararası fotoğraf festivali ile adından uzun süre söz ettirmişti.

“DOĞUDAN GELEN IŞIK” Sergisi

Açılış Tarihi : 23 Şubat 2019 Cumartesi Saat 15.00

Sergi Mekanı : Türkiye Fotoğraf Vakfı Sergi Salonu

Adres : Merkezefendi Mah. Dere Sokak No:10 Zeytinburnu – İstanbul

Sergi Süresi: 23 Şubat – 22 Mart 2019

İzzet KERİBAR

1936 yılında İstanbul’da doğan İzzet Keribar, genç yaşından itibaren fotoğrafa karşı ilgi duydu. 1957’de askerliğini yapmak üzere gittiği Kore’de, bir yıl boyunca fotoğraf çekerek tekniğini ve deneyimini geliştirdi. Keribar, uzun bir aradan sonra 1980 yılında tekrar fotoğrafa yöneldi. Sanatçı, o yıldan bu yana yurt içinde ve yurt dışında fotoğraf amaçlı geziler düzenlemektedir. Türkiye ve dünya fotoğrafları, hem dia hem dijital ortamdaki çalışmaları ile ülkemizin en önemli arşivlerinden birini oluşturmaktadır. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.FIAP (Sanatçı), 1988 yılında da E.FIAP (Ekselans) ünvanları ile onurlandırılan Keribar, Türkiye’de birçok derneğin onur üyesidir. 1982 yılından beri, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda kişisel fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştiren ve birkaç kitabı yayımlanan Keribar, birçok kuruluşta fotoğraf kurslarına eğitmenlik yapmakta ve Türkiye’de düzenlenen fotoğraf yarışmalarının seçici heyetlerinde yer almaktadır. Gerek ulusal, gerek uluslararası fotoğraf yarışmalarında birçok ödül alan ve son 20 yıldan bu yana fotoğrafçılığı profesyonel bir meslek olarak yürüten Keribar, bu sanat dalının Türkiye’de gelişmesine ve Türkiye’nin yurt dışında tanınmasına büyük katkı sağlamıştır. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Büyük Sanat Ödülüne, 2018 yılında da Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülüne lâyık görülmüştür.

Türkiye Fotoğraf Vakfı

Vakıf; kültürel birikimimizin her yönü ile fotoğraflanmasını, ülkemizin fotoğraf mirasının derlenmesini, korunmasını ve değerlendirilmesini, ülke fotoğrafçılığının tanıtılmasını, fotoğraf sanatının gelişimini, toplumla daha fazla buluşarak yaygınlaşmasını, fotoğraf sanatı ile ilgili eğitim kurumları ile işbirliği yaparak bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmayı, sanatçılar arasından dayanışma ve işbirliğinin güçlendirilmesini, fotoğraf ile ilgili her nevi ürünün üretilmesini ve topluma ulaştırılmasını amaç edinmektedir.

http://www.turkiyefotografvakfi.org/

[caption id="attachment_20882" align="alignleft" ] Contrasted light at sunset time over the walls oh Khiva, Uzbekistan[/caption]

Türkiye Fotoğraf Vakfı Mütevelli Heyeti

MURAT AYDIN, ÖMER ARISOY, GÖRGÜN ÖZDEMİR, MURAT GÜR, SÜLEYMAN GÜNDÜZ, SÜLEYMAN BERK, İSMAİL KÜÇÜK, AHMET ÖZDEMİR, MUSTAFA YILMAZ, ABDÜSSELAM FERŞATOĞLU, MURAT DİNÇER ÇEKİN, ÖMER LEKESİZ