Menu
İTİBAR'ın EYLÜL 2014 sayısı ÇIKTI
Haberler • İTİBAR'ın EYLÜL 2014 sayısı ÇIKTI

İTİBAR'ın EYLÜL 2014 sayısı ÇIKTI

İtibar’ın 36. sayısı olan Eylül sayısında, Türk şiirinin iki büyük ismi Cahit Zarifoğlu ve İsmet Özel üzerine yazılmış birer yazı ile Ortadoğu özel bölümü öne çıkıyor.

İtibar, 3. döneminin son sayısını usta çizer Hasan Aycın’ın nefis bir çizgisiyle açıyor. Hemen arkasından Hüsrev Hatemi’nin “Sevinçler Bizimle Gelmez” ve Cevdet Karal’ın “Oğlun Gibi de Sevdin” şiiri geliyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Suavi Kemal Yazgıç, Yusuf Özkan Özburun, Mehmet Aycı, Dilek Kartal, Emel Özkan, Faysal Soysal, Sadık Koç, Ahmet Edip Başaran, Nizar Kabbani, Friedrich Hölderlin, İbrahim Gökburun, Mehmet Tepe, Mehmet Emin Küçüker, Kâzım Berkay Özkardaş, Said Yavuz. Bu sayının arka kapağında ise Mustafa Akar’ın “Disconnection” şiiri var.

Derginin Eylül sayısının öykü sayfalarında ise Cemal Şakar’ın “Bakış”, Güray Süngü’nün “Köşe Başları”, Sadık Yalsızuçanlar’nın “Sen Denizde Ben Yüzünde”, İsmail Isparta’nın “Gül Sancısı”ve Doğukan İşler’in “Temyizlik Temizlik” öyküleri bulunuyor.

Cahit Zarifoğlu ve İsmet Özel Yazıları

İtibar’ın Eylül sayısında Abdüssamed Bilgili’nin Cahit Zarifoğlu şiiriyle ilgili önemli bir yazısı bulunuyor. Bilgili  “İyi şiirler kendileri gibi yetkin okuyucuya ihtiyaç duyarlar. Zarifoglu şiiri de tüm iyi şiirler gibi bir ön hazırlıkla misafir eder kendine. Ama sonrasında ne zor anlaşılır ne de kapalı şiir vardır artık. Tamamıyla “arkadaş” şiirdir onunkisi…” diyor. Yusuf Genç ise usta şair ve düşünce adamı İsmet Özel’i anlamak üzerine ilgi çekici bir yazı yazmış: “İsmet Özel’in Çabası”. Düzenli yazılarıyla her ay okuyucusuyla buluşan İhsan Fazlıoğlu “Hakîkat mi Gerçek mi: Hangisi Hakîkîdir?” adlı çalışmasıyla yazılarına devam ediyor. Leylâ İpekçi “Gecesi Yok, Daima Olmuş Sabah ”, Cihan Aktaş “Aklım Bir Kervansarayda Kaldı”, Berat Demirci “Rutin Güzeldir ”, Ömer Lekesiz “Kudüs ya da Hep Yukarı Bakmak”, Kemal Sayar “Kalbi Çürümüş Bir Uygarlık”, Güven Adıgüzel “Ortadoğu’da Edebiyatın Alınyazısı: Çünkü Şiir, Kanayan Yaraya Seslenir” başlıklı yazılarıyla derginin fikriyat sayfalarında yer alıyorlar. Mustafa Ruhi Şirin, Tarık Tufan, Cevat Akkanat, Cemal Şakar, Ercan Yılmaz, Afşin Selim, Atasoy Müftüoğlu, Ercan Yıldırım, Tuba Kaplan, Ali Emre ve Furkan Çalışkan yazılarıyla İtibar’ın Eylül sayısına katılan diğer isimler.

www.itibardergi.com  [email protected] (0212) 544 24 61

Kapak.indd