Menu
İTİBAR DERGİ'NİN EKİM SAYISI ÇIKTI
Haberler • İTİBAR DERGİ'NİN EKİM SAYISI ÇIKTI

İTİBAR DERGİ'NİN EKİM SAYISI ÇIKTI

İtibar, 37. sayısıyla yeni yayın dönemine girdi. İçeriğinde ve kapak tasarımında çeşitli değişikliklere giden dergi, bu sayısında Türk şiirinin son üç kuşağının önemli isimlerinin eserlerini bir araya getiriyor.

İbrahim Tenekeci yönetiminde yeni yayın dönemine merhaba diyerek Ekim sayısıyla okuyucusunun karşısına çıkan İtibar, yine usta çizer Hasan Aycın’ın nefis bir çizgisiyle açılıyor. Hemen arkasından Süleyman Çobanoğlu’nun “Beşeri Hoyrat” şiiri geliyor. Derginin şiir sayfaları Hakan Arslanbenzer’in “7 Temmuz 2014, Gazze”, Ali Emre’nin “Nil Akdeniz’e Akmaz Artık” ve İbrahim Tenekeci’nin “Şimdi Değil” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Furkan Çalışkan, Mustafa Akar, Murat Küçükçifci, Tuba Kaplan, Murat Koparan, Zeynep Tuğçe Karadağ, Berat Demirci, Leylâ İpekçi ve Hüsrev Hatemi. Bu sayının arka kapak şiiri ise ve Cevdet Karal imzalı “İyi Marka Şairler”.

Bir Hac Hikâyesi

İtibar’ın Ekim sayısının öykü sayfalarında Yıldız Ramazanoğlu’nun “Film Seyreden Kadınlar”, Işık Yanar’ın “Mehir”, Mustafa Başpınar’ın “Talihsiz Yolculuk”, Akif Hasan Kaya’nın “Güvercinler”, Ayşegül Genç’in “Kudüs Ekmeği” ve Betül Nurata’nın “Mutlu muyuz?” öyküleri bulunuyor. Bu sayının sürprizlerinden biri ise Nurcan Toprak’ın “Toplanmak” isimli hac hikâyesi.

“İstanbul’un Tarihî Tecrübesi” ve “Yeni Dindarlık Üzerine”

İtibar’ın Ekim sayısında İhsan Fazlıoğlu’nun “Batı’nın Hikmeti, Doğu’nun Rasyonalitesi” başlıklı İstanbul’un tarihî tecrübesini başlangıç noktası olarak öneren önemli yazısı öne çıkıyor. Ercan Yıldırım’ın yeni dindarlık üzerine başladığı iki bölümlük çalışmanın ilki de bu sayının dikkat çeken metinlerinden. Bu yazıların kitaplaşacağı müjdesi de veriliyor sunuş yazısında. Düzenli yazılarıyla her ay İtibar’da okuyucusuyla buluşan Kemal Sayar “Homo Politicus’un Yükselişi” adlı çalışmasıyla dergiye katkı vermeye devam ediyor. Saadettin Acar “Düşünmek ve Yapmak”, Tahir Yücel “Nuri Pakdil’e Tanıklığım”, Cemal Şakar “Hikâye Anlatırken-2”, Tarık Tufan “Hakikatten Haberdar Bir Yoldaş Bulabilmek” başlıklı yazılarıyla derginin düzyazı sayfalarında yer alıyorlar. Erol Yılmaz, Mustafa Ruhi Şirin, Cevat Akkanat, Said Yavuz, Ahmet Edip Başaran ve Suavi Kemal Yazgıç yazılarıyla İtibar’ın Ekim sayısına katılan diğer isimler. Müslim Coşkun ise okuyucuya farklı lezzetler sunan bir gezi yazısıyla yeniden İtibar’da: “Yürürsen Yakındır, Bakarsan Uzak”.

www.itibardergi.com [email protected] (0212) 544 24 61

zitibarder