Menu
EFENDİM BEN SİZİN...
Deneme/İnceleme/Eleştiri • EFENDİM BEN SİZİN...

EFENDİM BEN SİZİN...

efendim bakın sırf siz görmeyesiniz diye dilimi boğazıma doğru itiyorum! ceplerimi, ağzımı, ellerimi, düşlerimi boşalttım; ritminden korkmayın diye kalbimi bir güzel ateşe tuttum. sizi kuşkulandırmasın diye imlasız bir yüzle dolaşmak için çok kurslar aldım; “daima dalgın ol” provasını çok sevdim fakat.

size olan sevgimden belimi kırarak, dizlerimi bükerek yürüyorum sokaklarda. bilmez miyim, ruhumun edepsizliğini size karşı. kovdum onu; şimdi hangi mülteci kampında ölürse ölsün! efendim ola ki gözünüze çarpar diye bütün kayıtlardan ismimi de sildim. ne münasebet efendim! inanmayın lütfen! yüze tamamlanası ömrünüzün saniyelerini huzursuz kılan türküleri çoktan unuttum; dilim “yaşayın efendim”den başka söz, elim “şak şak”tan başka ritim bilmez oldu.

bakın efendim işte kazdırdığım kuyu; istediğin zaman içine atın. işte yaktığım ateş; istediğiniz zaman yalınayak, yalındil, yalınruh gezdirin üstünde. ateşle sınayın yani, of dersem buradayım! işte efendim yüzüme bakın metinlerinizin özeti için ne kadar geniş (biraz ahmak bir yüz ama geniş en azından), yazın ve mühürleyin feda olsun.

efendim size “kıyıcılar sokakta” şeklinde üç cm’lik bir not göstermişler ve buna pankart demişler. size olan sevgim ve bağlılığım adına ant içerim ki yüzünün yarısı gülen o akrabalarım sırf beni gözünüzden düşürmek için yazıp cebime koymuşlar o notu.

inanmayın efendim, beni dövün ama sevin.

ama korkmayın efendim ne var sizi korkutacak bende
“bakanlar bana gövdemi görürler, ben başka yerde”

MEHMET
MEHMET NARLI MEHMET NARLI

Şair ve Yazar

1963 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini aynı şehirde gördü. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Maraş’ta 4 yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra Sütçü İmam Üniversitesine asistan olarak geçti. Aynı üniversiteden 1996’da yüksek lisansını, Hacettepe Üniversitesi’nden 2000 yılında doktorasını tamamladı. Halen Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Mehmet Narlı, 1987 yılından bu yana Dolunay, Kırağı, Kanat, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Hece, Varlık, Dergah, İtibari İzdiham, Muhit gibi dergilerde şiir ve edebiyat eleştirileri; Türk Dili, Türkbilig, İlmi Araştırmalar, Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları gibi dergilerde akademik yazılar yayımlıyor. Narlı, 2007 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından inceleme dalında yılın yazarı ödülünü aldı.  Şiir Kitapları1. öylece Yeryüzünde, Muhitkitap,20202. Ömürlük Yara, İz Yayınları, 20173. Dil Kapısı, Öncükitap Yayıncılık, 20104. Ruhumun Evvelyazıları, Meb, 19985. Çiçekler Satılmasın, Dolunay, 1988 Akademik Kitapları1. Orhan Kemal’in Romanları Üzerine Bir İnceleme, Kültür Bakanlığı 20022. Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri, 20063. Roman Ne Anlatır, Akçağ Yayınları, 20084. Şiir ve Mekan, Hece Yayınları, 20085. Şiir Çözümlemeleri, Kriter Yayınları, 20106. Edebiyat ve Delilik, Akçağ Yayınları 20137.Çağdaş Türk Romanı, Anadolu Üni. 20118.Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri, Anadolu Üni. 20119.Roman Sevdaları, Akçağ Yay. 201510. Şiir Burcu, Akçağ yay. 201511. Öykü Burcu, İz Yayınları 201612.Kahire ve Paris Notları, Cümle Yayınları, 2017 13. 40 Soruda Türk Romanı (editör) Ketebe Yay 2019

Daha fazla görüntüle
Diğer Yazıları