Menu
IRCICA KÜTÜPHANESİ AÇILDI
Haberler • IRCICA KÜTÜPHANESİ AÇILDI

IRCICA KÜTÜPHANESİ AÇILDIİslam Medeniyeti ve İslam ülkelerinin tarihi ve kültürü konularında çalışan İslam, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Kütüphanesinin Yıldız Sarayı Silahhane binasına yerleşimi tamamlanarak törenle hizmete açıldı.

Yeni yerleşim vesilesi ile kütüphanede büyük çaplı genişletme programı uygulandı. Ayrıca kütüphane elektronik yollarla tüm dünyadan erişim imkanı sağlayacak teknoloji ile donatıldı. Dünyanın her yerinden ulaşılabilen sayısal kütüphanesi ile İslam tarihinde bilgiye ve bilime verilen öneme gönderme yapan kütüphane, araştırmacılara açık olarak kurulmuş Hizamat El Hikme’lerin günümüz dünyasına hizmet eden en modern uyglamaların sahip bulunuyor.

75 Ülkeden 582 kişi ve kurumla yayın değişimi faaliyetinde bulunan IRCICA Kütüphanesi; aralarında Kur'an-ı Kerim'in ilk Latince tercümeleri, İbrahim Müteferrika baskıları ve Batı dillerinde yazılmış nadir eserler olmak üzere binlerce kitap ve eseri dünya ile paylaşıyor. 5 kilometreyi aşan kütüphane raflarında İslam Medeniyeti ile ilgili bilhassa tarih, coğrafya, bilim, sanat, din, edebiyat, felsefe gibi konularda yoğunlaşmış 130 farklı dilde 400 binden fazla materyal yer alıyor.